۹ برابر شانس ابتلا به آب سیاه بسته به سابقه خانوادگی

آب سیاه یکی از بیماری های چشمی است که به گفته نایب رئیس گروه تخصصی گلوکوم سابقه خانوادگی شانس ابتلا به این بیماری را تا ۹ برابر افزایش می دهد
آب سیاه یکی از بیماری های چشمی است که به گفته نایب رئیس گروه تخصصی گلوکوم سابقه خانوادگی شانس ابتلا به این بیماری را تا ۹ برابر افزایش می دهد

خبرگزاری تسنیم: نائب رئیس گروه تخصصی گلوکوم بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن چشم پزشکی ایران گفت: سابقه خانوادگی شانس ابتلا به «آب سیاه» را تا 9 برابر افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، رضا زارعی با بیان اینکه در بروز آب سیاه چشم ریسک فاکتورهای بسیاری نقش دارند، اظهار داشت: افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم (آب سیاه چشم) هستند، 9 برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر قرار دارند.

وی درباره بیماری گلوکوم یا آب سیاه چشم عنوان کرد: گلوکوم یک بیماری است که بدون علامت بروز می‌یابد و زمانی فرد متوجه بیماری خود می‌شود که بر اثر تخریب عصب چشم دچار کاهش دید شده باشد.

این فوق تخصص قرنیه و گلوکوم با بیان اینکه با افزایش سن احتمال ابتلا به آب سیاه نیز افزایش می‌یابد، گفت: ریسک‌ فاکتورهای بسیار از قبیل سن، داشتن سابقه خانوادگی، ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی، ابتلا به گلوکوم ثانویه، عیوب انکساری چشم، کاهش ضخامت قرنیه و... در بروز این بیماری نقش دارند.

زارعی در ادامه بیان داشت: این بیماری درمان قطعی ندارد اما با استفاده از روش‌های طبی، جراحی و لیزر می‌توان وضعیت بیمار را ثابت نگه داشت اما نمی‌توان  به صورت قطعی آن را درمان کرد.

وی عنوان کرد: افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به گلوکوم هستند 9 برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر قرار دارند.

نائب رئیس گروه تخصصی گلوکوم بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن چشم پزشکی ایران با بیان اینکه گلوکوم در برخی نژاد‌ها و سیاه پوستان بیشتر دیده می‌شود، گفت: در نژاد آسیای جنوب شرقی گلوکوم زاویه بسته بیشتر شایع است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه شایع‌ترین علامت بروز آب سیاه بی‌علامتی است، گفت: آب سیاه یک بیماری خاموش است که منجر به افزایش فشار چشم و در نهایت از بین رفتن قسمت عمده عصب چشم می‌شود و درمان‌ها تنها برای کاهش فشار چشم صورت می‌پذیرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن چشم پزشکی ایران، بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران  10 تا 13 آذر93  درسالن همایشهای رازی برگزارمی‌شود. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.irso.org و یا با شماره تلفن 66919061 تماس حاصل کنند.

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد