یک چهارم هزینه خانوارهای ایرانی صرف تامین غذا می شود

رییس سازمان غذا و دارو  گفت: هم اکنون یک چهارم هزینه خانوارهای ایرانی صرف تامین غذا می شود و یک چهارم میزان تولید ناخالص ملی کشور وابسته به غذا است.

رییس سازمان غذا و دارو  گفت: هم اکنون یک چهارم هزینه خانوارهای ایرانی صرف تامین غذا می شود و یک چهارم میزان تولید ناخالص ملی کشور وابسته به غذا است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ دکتر رسول دیناروند در حاشیه همایش روز جهانی غذا با بیان اینکه سالانه 10 میلیارد دلار مواد غذایی به کشور وارد می شود، افزود: کشور ما از نظر تامین مواد غذایی وابسته به واردات است و محصولاتی مانند برنج، گندم و سویا به کشور وارد می شوند.

وی  تصریح کرد: کشور ما در منطقه کم آب قرار گرفته است و تولیدات فراورده های کشاورزی وابسته به شرایط آب و هوایی می باشد.

به گفته وی، میزان صادرات مواد غذایی کشور نسبت به واردات کمتر است و با صادرات محصولات باغی حداکثر پنج میلیارد دلار در سال برآورد می شود.

وی در بخشی از سخنانش گفت:  در حال حاضر مقررات واردات برنج به کشور با هدف تامین امنیت غذایی مردم با سخت گیری و نظارت های بیشتر از گذشته اعمال می شود.

دکتر دیناروند افزود: اکنون نظارت های انجام شده برای واردات برنج در چندین مرحله انجام می شود، به طور مثال کنترل در کشور تولید کننده برنج، کنترل در مبادی ورودی و کنترل در سطح عرضه صورت می گیرد تا محصول وارد شده به کشور مضر سلامت مردم نباشد.

وی خاطر نشان کرد: بدنبال برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته، توجه به رعایت استانداردها و ضوابط و مقررات واردات برنج 20 درصد بیشتر از تولید آن در سال جاری اعمال می شود.

رییس سازمان غذا و دارو  در خصوص نظارت بر سموم و دفع آفات کشاورزی در کشور گفت: با تشکیل کارگروهی بدنبال ساماندهی عرضه و نحوه استفاده از سموم در کشور هستیم تا نگرانی های مردم از این بابت مرتفع شود.

به گفته وی، هم اکنون استفاده از سموم قاچاق و تایید نشده کشاورزی، در برخی از مناطق کشور کاربرد دارد و این سموم در زمان نامناسب و یا بیش از حد مجاز استفاده می گردد.

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به طرحهای مکمل یاری ویتامین D در کشور گفت: در این راستا وزارت بهداشت دو برنامه شامل توزیع رایگان این مکمل و مغذی سازی مواد غذایی را دنبال می کند.

دکتر دیناورند افزود: بزودی توزیع مکمل ویتامینD به صورت رایگان برای جمعیت ساکن در روستاها، شهرهای کوچک و ساکنان در حاشیه شهرها آغاز می شود و مغذی سازی مواد غذایی مانند نان به این ویتامین نیز از سال آینده در کشور اجرایی خواهد شد.

وی در پایان سخنانش در مورد استفاده از روغن پالم در صنایع غذایی گفت: بدنبال برنامه ریزی های انجام شده از هفت ماه گذشته تاکنون، واردات روغن پالم برای استفاده از صنعت در کشور از 50 به 30درصد کاهش یافته است.

دیدگاه جدیدی بگذارید