کنجد دانه ای کوچک اما پرخاصیت

 زانو درد ناشی از استئوآرتریت، یک وضعیت نگران کننده برای اکثر افراد بالای 50 سال است.

 زانو درد ناشی از استئوآرتریت، یک وضعیت نگران کننده برای اکثر افراد بالای 50 سال استاستئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می شوند. آرتریت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می شود.

 شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می شود. 

آرتروز شایع ترین نوع آرتریت است. این التهاب دردناک باعث تورم و اختلال حرکت مفاصل می شود و معمولا در ناحیه دست، زانو، لگن و ستون مهره ها بیشتر است. سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلیل بروز آرتروز هستند

دومین نوع رایج آرتریت، آرتریت روماتویید نام دارد. این شکل از آرتریت نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم حمله می کند. این اختلال اغلب از میانسالی آغاز می شود و با درد، تورم، سفتی عضلات و مفاصل و اختلال حرکتی همراه است. آرتریت روماتویید معمولا به مچ دست و انگشتان حمله می کند. التهاب ناشی از آرتریت روماتویید به راحتی می تواند به بخش های دیگر بدن از جمله چشم ها، دهان و ریه حمله کند. این بیماری از طریق دارو و جراحی قابل درمان است. 

عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی گسترش یافته از بخش های دیگر بدن به آرتریت عفونی منجر می شوند. علایم آرتریت عفونی شامل درد شدید مفاصل، قرمزی و تورم مفاصل، تب و لرز و دردناک شدن ناحیه عفونی است. 

معمولا این اختلال بیشتر در افرادی دیده می شود که به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا هستند که هر دو جزء بیماری های خود ایمنی محسوب می شوند. ورم شدید مفاصل به مرور زمان باعث ناتوانی بیمار می شود. معمولا تنها راه درمان در این مورد، تعویض مفصل است. 

پنجمین شکل رایج آرتریت، نقرس است که به راحتی قابل پیشگیری است. در این بیماری انگشتان دست و پا متورم، قرمز، داغ، سفت و دردناک می شوند. بیماری در مرحله پیشرفته به مچ پا، پاشنه، زانو و آرنج حمله می کند. نقرس زمانی اتفاق می افتد که بدن شروع به تولید اسید اوریک می کند. 

اسید اوریک از ماده ای به نام پورین تولید می شود. این ماده در مواد غذایی مانند جگر، لوبیا و نخود فرنگی وجود دارد. عواملی از قبیل سابقه خانوادگی، اضافه وزن، رژیم غذایی پر پروتئین و مصرف الکل باعث بروز نقرس می شوند. احتمال ابتلای مردان به نقرس بیشتر است. 

بسیاری از افراد برای کنترل درد آرتروز از داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند اَدویل (ایبوپروفن)، ناپروکسن و تیلنول (استامینوفن) استفاده می کنند. استفاده از این دارو برای کاهش درد آتروز، گرچه شایع است؛ اما می تواند با عوارضی از قبیل خونریزی داخلی، افزایش وزن، بیماری های قلبی عروقی، اختلال گوارشی و بیماری های اعصاب همراه باشد. تحقیقات نشان می دهد که می توان کنجد را جایگزین تمام داروهای مسکن درد ناشی از آرتروز کرد و در اکثر موارد اثر بخشی بیشتری دارد. کنجد حاوی مواد مغذی برای سلامت استخوان است و برخی از ترکیبات آن به ساختن غضروف ها کمک می کند؛ همچنین وجود مواد معدنی روی، مس و کلسیم و ویتامین B6 در درمان درد آرتروز موثر هستند.

کنجد در مجموعه 20 غذای برتر جهان قرار دارد.کنجد علاوه بر افزایش سلامت غضروف و استخوان، خواص درمانی دیگری نیز دارد:

از بروز دیابت جلوگیری می کند

سبب کاهش کلسترول خون می شود

به هضم غذا کمک می کند

سلامت قلب را تضمین می کند

پوست را شفاف می کند

استرس را کاهش می دهد

با کم خونی مبارزه می کند

به سلامت کبد کمک می کند

چین و چروک پوست را از بین می برد

از پوکی استخوان جلوگیری می کند

برای سلامت و بهداشت دهان و دندان مفید است

سلامت چشم را بهبود می دهد

از اختلالات تنفسی جلوگیری می کند 

به سلامت مو کمک می کند

متخصصان به افراد توصیه می کنند که به جای استفاده از داروی های مسکن برای درمان آرتروز، از دانه یا روغن کنجد استفاده کنند.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود 80 درصد از آمریکایی های بالای 50 سال، از زانودرد ناشی از آرتروز رنج می برند.

 

منبع:ایرنا

دیدگاه جدیدی بگذارید