کمردرد ناشی از خانه تکانی

تا اسفند ماه زمان کمی باقی مانده و خانواده ها خود را برای خانه تکانی آماده می کنند ، برای اینکه از خطراتی مانند کمردرد و یا اگزما و غیره پس از خانه تکانی در امان بمانید این اصول را رعایت کنید

تا اسفند ماه زمان کمی باقی مانده و خانواده ها خود را برای خانه تکانی آماده می کنند ، برای اینکه از خطراتی مانند کمردرد و یا اگزما و غیره پس از خانه تکانی در امان بمانید این اصول را رعایت کنید .

کمر درد ناشی از خانه تکانی

كمردرد مشکل رایجی است که در بیشتر موارد و البته بر خلاف تصور رایج هیچ ربطی به مهره ها و دیسک و نخاع ندارد و دلیلش عمدتا کشیدگی عضلات و رباط های پشت است. عامل این کشیدگی هم معمولا بلند کردن اسباب و اثاثیه سنگین منزل، حمل نادرست اجسام سنگین و حرکت ناگهانی در ناحیه کمر است. گرفتگی یا اسپاسم عضلانی هم از دیگر علل شایع کمردرد محسوب می شود. در بیشتر موارد، مجموعه ای از فشارها و استرس های مختلف در طول زمان بر روی کمر وجود دارد که در اثر وقوع یک رویداد خاص مثل حرکت ناگهانی یا بلند کردن یک جسم سنگین در ایام خانه تکانی باعث شروع یا تشدید درد می شود

در طول خانه تکانی، تا جایی که برایتان مقدور است، از بلند كردن اسباب و اثاثیه سنگين منزل پرهیز کنید و به جای این کار، از شیوه هاي جايگزين مانند هل دادن يا كشيدن استفاده کنید.
قبل از بلند کردن یک جسم سنگین، دقیقا مشخص کنید که می خواهید آن را کجا بگذارید و هميشه هنگام حمل جسم سنگين یادتان باشد که آن را نزد كي به بدنتان
نگه داريد.
فقط اسباب و اثاثیه ای را بلند كنيد كه وزن مناسبي دارند و اگر نياز به كمك داشتيد، تعارف را کنار بگذارید و حتما از یک یا چند نفر كمك بگيريد.
از بلند كردن كي جسم سنگين و چرخيدن به طور همزمان خودداري كنيد. اگر هنگام حمل یک جسم سنگین نیاز به چرخیدن داشتید، یادتان باشد که از کمر نچرخید؛ روی پاهایتان بچرخید.
 وقتي مي خواهيد جسم سنگينی را روي زمين بگذاريد، به جاي خم كردن كمر، زانوهايتان را خم کنید و جسم را روي زمين قرار دهيد.
موقع بلند کردن یک جسم سنگین از روي زمين يا موقع جابه جا كردن آن، پش تتان را صاف نگه داريد و قوز نكنيد؛ زانوهایتان را خم كنید و براي تحمل وزن آن جسم،به عضلات پايتان ت يكه كنيد. اين كار موجب مي شود فشار ناشي از جسم سنگين، به جاي كمر، به مفصل ران شما منتقل شود و گرفتگي عضلاني و درد ناگهاني عضلات  مخصوصا كمردرد به سراغتان نیاید.
موقع بلند كردن اجسام سنگين، بهتر است اول، پاهایتان را به اندازه عرض شانه ها باز كنيد و سپس جسم مورد نظر را بلند كنيد. اين کار باعث حفظ تعادل بدن مي شود.
هیچ وقت نباید اشيای سنگين را به طور ناگهاني و سریع از زمين بلند كنيد و هرگز در حالي كه جسمي را با كي دست تان بلند كرده ايد، سعي نكنيد با دست ديگرتان جسم سنگين ديگري را بلند كنيد. اگر اصرار داريد که هر دو جسم را به طور همزمان حمل كنيد،  ابتدا باري را كه در یک دست تان هست، زمين بگذاريد و سپس، هر دو جسم را همزمان با هم بلند كنيد.
وقتي در حال تميز كردن در و پنجره يا رنگ كردن ديوار هستيد، براي دسترسي به نقاط دورتر، به جاي آن كه دست خود را به آن سمت دراز كنيد، از صندلي يا نردبان استفاده كنيد.
وقتي در حال گردگيري يا تميز كردن وان حمام هستيد، به جاي خم شدن بيش از حد از ناحيه كمر، سعي كنيد آرام بنشینید و كار مورد نظرتان را انجام دهيد.
اگر به مدت طولاني مشغول كار در منزل هستيد، مرتب و در فواصل منظم استراحت كنيد و تا جایی که برایتان مقدور است، به طور متناوب، تغییر وضعیت دهید.
 توصیه آخر به خانم های خانه دار، این است که نه تنها پيشنهاد همسر و فرزندا نتان را برای کمک بپذيريد، بلکه خودتان به آنها پيشنهاد کمک بدهيد تا علاوه بر كاستن از فشارهاي مضاعف به جسمتان، موجب شوید مشاركت و دلسوزي بيشتری بر فضای خانواده تان حاکم شود.

 در مقالات روزهای آینده به مابقی مسائل خانه تکانی خواهیم پرداخت

منبع : وزارت بهداشت

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد