کدام مهد کودک مناسب است؟

قدیم ترها اوضاع جور دیگری بود. خانه های شلوغ، مادران خانه دار و بچه هایی که از صبح تا شب در خانه های شلوغ و هشتی در هشتی با هم بازی می کردند و پسر بچه هایی که از صبح تا شب توی کوچه ها پلاس بودند. حالا اما اوضاع جور دیگری شده. نه خانه ها آن وسعت قدیم را دارند و نه مادران آن وقت و حوصله را.

 

قدیم ترها اوضاع جور دیگری بود. خانه های شلوغ، مادران خانه دار و بچه هایی که از صبح تا شب در خانه های شلوغ و هشتی در هشتی با هم بازی می کردند و پسر بچه هایی که از صبح تا شب توی کوچه ها پلاس بودند. حالا اما اوضاع جور دیگری شده. نه خانه ها آن وسعت قدیم را دارند و نه مادران آن وقت و حوصله را.

 قدیم ترها اوضاع جور دیگری بود. خانه های شلوغ، مادران خانه دار و بچه هایی که از صبح تا شب در خانه های شلوغ  و هشتی در هشتی با هم بازی می کردند و پسر بچه هایی که از صبح تا شب توی کوچه ها پلاس بودند. حالا اما اوضاع جور دیگری شده. نه خانه ها آن وسعت قدیم را دارند و نه مادران آن وقت و حوصله را. خانه ها هم دیگر هشتی و ایوانی ندارند تا بچه ها در آن بازی کنند. حالا دیگر باید جایی باشد تا بچه هایی را که یا یکی یکدانه اند و یا خواهر و برادر و همبازی زیادی ندارند نگهداری کنند. باید مهدکودکی باشد تا پدر و مادرهای شاغل بچه ها را به آنجا بسپارند و بعد از کار روزانه تحویل بگیرند.  

حالا سهم زیادی از تربیت و رشد و نمو کودکان ما در مهدهای کودک شکل می گیرد. پس باید شناخت و مهارت کافی برای انتخاب یک مهدکودک مناسب را برای فرزندانمان داشته باشیم. در این نوشته سعی کرده ایم همه ریزه کاریهای انتخاب یک مهدکودک مناسب را برای شما جمع آوری کنیم. با ما همراه باشید. 

مهد کودک ، الزام زمانه یا راهکار تربیتی مثبت؟ 

شاید مهمترین سوالی که در ابتدا باید پاسخ داده شود این باشد که فرستادن بچه ها به مهد کودک آیا تنها راهکاری برای نگهداری بچه هایی است که پدر و مادر آنها وقت مراقبت از آنان را ندارند یا راهکاری تربیتی و مفید برای اجتماعی شدن کودک؟ پاسخ البته در میان روانشناسان کاملا روشن است. در وضعیت زندگی های امروز با خانه های کوچک و نداشتن همبازی و خواهر و برادرهای کم، رفتن به مهدکودک یک الزام تربیتی مفید و سودمند در فرایند رشد کودک است. در یک مهدکودک مناسب برنامه کودکان از نظم و انضباط خاصی برخوردار می‌شود. برنامه خواب و خوراک آنها به طور منظم از قاعده خاصی پیروی می‌کند. همچنین آموزش بسیاری از مطالب که ممکن است مادر، در منزل به صورت پراکنده یا به طور غیرعلمی به فرزندش بیاموزد، در مهدکودک به صورت منظم و روش‌مند در جمع و به صورت گروهی آموخته می‌شود. با رفتن به مهد کودک، فرزند ما برای سال‌های آینده که باید ساعت‌های بیشتری را از خانه دور باشد، آماده می‌شود.کودکانی که به مهدکودک می‌روند زمینه رشد اجتماعی‌شان فراهم می‌شود و در تعاملات اجتماعی شکل می‌گیرند. بسیاری از رفتارهایی که کودکان درخانه نیاموخته‌اند، در جای دیگری به نام مهدکودک می‌آموزند.همچنین رفتارهای منفی یا رفتارهایی که چندان مثبت یا جامعه‌پسند نیستند، در مهدکودک کم‌رنگ می‌شوند.   

چه سنی برای مهدکودک رفتن مناسب است؟ 

قطعا خردسالان زیر دو سال باید حتی الامکان توسط خود مادر مراقبت شوند و دوری خردسالان در دو سال اول زندگی گاهی لطمات جبران ناپذیری به سلامت روانی آنها در آینده می زند. از دو سالگی به بعد و به خصوص در سه سالگی کودکان برای رفتن به مهد آماده می شوند و توانایی های لازم را بدست می آورند. در این سن رفتن به مهد کودک و دوری چند ساعته از مادر نه تنها به کودک و آرامش روانی او لطمه ای نمی زند بلکه همانطور که گفتیم به فرایند رشد روانی و اجتماعی او کمک می کند. 

محیط مناسب، لازمه یک مهد خوب 

اولین خصوصیت یک مهدخوب، محیط مناسب و آماده سازی شده برای کودکان است. اتاق های یک مهد مناسب باید نورگیر بوده و از فضای کافی برای نگهداری بچه ها برخوردار باشد.زمین بازی کودکان باید حتما با کفپوش های نرم مخصوص پوشیده شده باشد تا در صورت زمین خوردن کودک اتفاقی برای او نیفتد. نقاط حادثه خیز مثل پله ها، کنج دیوارها، لوله های گاز و ... باید با پوشش های لاستیکی و مخصوص پوشانده شوند.پریزهای برق باید حتما توسط درپوش های محافظ پوشانده شده باشند یا از انواع مخصوص ضد برق گرفتگی باشند. سیستم هشداردهنده دود و حریق و کپسول های آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه مجهز حتما باید در مهد کودک وجود داشته باشد.سیستم گرماشی و سرمایشی یک مهدکودک مناسب نباید با بخاری یا کولرهای در دسترس کودک تجهیز شده باشد و باید از سیستم های تهویه مطبوع پاک و ایمن مانند کولرهای سرد و گرم اسپیلت یا سیستم های چیلر و پکیج و رادیاتور استفاده شده باشد. در یک مهد کودک ایمن باید اسباب بازیها بر اساس سن کودکان و با توجه به خطر بلعیده شدن، خطر اجسام نوک تیز و ... انتخاب شده باشد و لوازم بازی مانند سرسره و تاب بر اساس سن کودکان و از انواع فایبرگلاس و ایمن انتخاب شده باشد. 

ایمنی و دقت، ضرورت انکار ناشدنی

علاوه بر مناسب سازی محیط یک سری اقدامات امنیتی و مراقبتی باید در سیستم مهد ها وجود داشته باشد. درب مهد کودک باید حتما بسته بوده و یا قفل باشد و یا اینکه دارای نگهبان مخصوص باشد تا بچه ها به هیچ وجه نتوانند بدون اطلاع اولیا مهد از آنجا خارج شوند. کسی که کودک را تحویل می گیرد باید مشخص باشد و کودک به هیچ وجه نباید به فرد ناشناس تحویل داده شود. سرویس ها باید از وسیله نقلیه مطمئن و رانندگانی با تجربه و آرام استفاده کنند و کودکان نباید در صندلی جلو قرار داده شوند. 

مدیریت و مربیان متخصص  

پس از اینکه محیط مهد کودک مورد نظرتان را بررسی کردید و مشخصات فیزیکی و رعایت مسائل امنیتی و مراقبتی را بررسی کردید نوبت به مهمترین بخش مرتبط با فرزند شما، یعنی مدیریت و مربیان مهد کودک می رسد. شما باید با توجه به مسائلی که در اینجا مطرح می کنیم وضعیت مدیریتی و انجام وظیفه مربیان را در مهد بررسی کنید تا مطمئن شوید که مربیان و اولیای مهد مورد نظر شما، شایستگی و مهارت کافی برای مراقبت از فرزند شما را دارند.  

مدیریت موفق و مسلط: یک مهد خوب باید یک مدیر قاطع، مهربان و مسلط به امور مهد و مربیان داشته باشد تا بتواند فضای مناسب را در مهد مدیریت کند. 

حضور مشاور و روانشناس در مهد: از مهمترین مشخصه های یک مهد خوب و کامل وجود یک مشاور و روانشناس آشنا به مسائل کودک، لااقل به صورت پاره وقت در مهد کودک است. وجود روانشناس در مهد باعث می شود رفتارهای کادر و مربیان بر اساس اصول روانشناختی بوده و در مواقع لزوم روانشناس برای حل بحران های رفتاری بچه ها دخالت کند. 

مربیانی مهربان و خوش برخورد: خیلی از جاها گفته می شود مربیان مهد کودک باید جوان باشند. علت این موضوع این است که یک مربی مهد، باید خوش برخورد، مهربان و پرانرژی باشد تا بتواند چندین ساعت در روز را با بچه ها سپری کرده و با آنها درست رفتار کند. این خصوصیات ممکن است در مربی هم که سن بالاتری دارد وجود داشته باشد، اما غالبا در میان جوانان بیشتر دیده می شود. 

یک انتخاب مهم: آموزش محور یا بازی محور 

در کشور ما دو دسته مهد کودک وجود دارد. مهد هایی که آموزش محور هستند و بر اساس یادگیری و آموختن مطالبی مشخص به بچه ها برنامه ریزی شده اند. این مهدها برای سنین مختلف کلاس برگزار می کنند و بیشتر شبیه مدارس هستند. دسته دیگری از مهد ها هستند که بازی محور و نگهداری محور هستند. در اینگونه مهد ها آموزش خاصی به بچه ها داده نمی شود، کلاس برگزار نمی شود و کودکان در دسته های سنی مختلف به بازی و سرگرمی مشغولند. در این مهد ها فرایند آموزش از طریق ارتباط بچه ها با هم و با مربیان و به صورت غیر مستقیم شکل می گیرد. هردو این گزینه ها ، معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. در سال های گذشته مهد های تخصصی ویژه قرآن یا مهد های تخصصی آموزش زبان انگلیسی در سطح کشور راه اندازی شده اند. از آنجا که بچه ها در سنین رشد و شکوفایی هستند و استعداد بالایی در یادگیری و حافظه در چنین سنینی دارند آموزش قرآن یا زبان های خارجی در این سنین می تواند کوله باری از معنویت و یا مهارت را برای یک عمر آنها آماده کند. پس اگر در اطراف شما چنین مهدکودک هایی وجود دارند آنها را هم در گزینه های خود مدنظر داشته باشید. 

چند نکته مهم: 

مهدها بازی محور باشند یا آموزش محور باید به چند نکته مهم در آنها دقت کنید.  

•    نسبت مربی به بچه ها در مهد باید نسبت تعریف شده و مشخصی باشد. منتظر یک عدد مشخص نباشید اما هرچه تعداد مربیان به نسبت بچه ها بیشتر باشد، فرصت بیشتری برای مراقبت و آموزش و بازی کردن با فرزند شما را خواهند داشت و این در کیفیت نگهداری و آموزش فرزند شما اثر مهمی خواهد گذشت.  

•    فعال بودن مهد مورد نظر شما در زمینه های اجتماعی، مناسبت ها و جشن هایکی دیگر از خصوصیات یک مهد خوب است.هرچقدر مهد کودکی که شما انتخاب می کنید در مناسبات اجتماعی بیشتر فعالیت های جمعی، گردش، تفریح یا برنامه های جنبی داشته باشند، کودک شما هم اوقات بهتر و متنوع تری را سپری می کند و هم در عین حال فرایند اجتماعی شدن او سرعت و کیفیت بیشتری پیدا می کند.  

•    تفکیک سنی مناسب بچه ها مورد دیگری است که حتما باید در مهدها رعایت شود. بچه ها باید در دسته بندی های سنی یک یا حداکثر دو ساله دسته بندی شده باشند تا کمتر در معرض آسیب یا نادیده گرفته شدن یا دیگر مسائلی که قرار گرفتن در یک گروه نامنتجانس سنی برای آنها ممکن است داشته باشد، قرار بگیرند. 

•    در بعضی از مهدهای کودک غذا یا میوه سرو می شود، خاصیت این مهدها این است که فرزند شما در میان جمع همسالان خود کارهایی را انجام خواهد داد که هرگز در خانه انجام نمی دهد. مثلا ممکن است کودک شما در مهد و تحت تاثیر جمع غذاهایی را که در خانه نمی خورد، استفاده کند یا مثلا اگر اهل خوردن میوه نیست در میان جمع همسالانش میوه بخورد. 

مراقبت های بهداشتی در مهد کودک 

•    مهدی که شما انتخاب می کنید، باید از لحاظ بهداشتی و نظافت قوانین مشخصی داشته باشد. 

•    در ابتدای ثبت نام بچه ها باید کارت واکسیناسیون دوره ای کودک و آزمایش هایی برای بیماریهای انگلی از کودک گرفته شود تا حضور یک کودک بیمار باعث بیماری سایر کودکان نشود. 

•    بسیاری از مهد ها، اتاقی مخصوص کودکان بیمار دارند. اگر چنین اتاقی در مهد کودک مورد نظر شما وجود ندارد، مدیریت مهد باید دقت کند تا بچه های بیمار را تا زمان بهبود در مهد نپذیرد تا از بیمار شدن بقیه بچه ها جلوگیری شود. 

•    اگر غذا در مهدکودک سرو می شود باید حتما دست های بچه ها پیش از خوردن غذا شست و شو شود. 

•    در مورد دستشویی بردن بچه ها و آداب آن در مهد بررسی کنید و مطمئن شوید که آداب بهداشتی و مسائل شرعی طهارت در این مورد رعایت می شود. 

•    بسیاری از مهدها با همکاری والدین بچه ها معاینات دوره ای سلامت، مثلا از لحاظ بهداشت دهان و دندان یا سلامت استخوانبندی و اسکلتی و یا غربالگری های بیماری های چشم و گوش و دیگر بیماری ها برای بچه ها برگزار می کنند. بررسی کنید که آیا چنین غربالگری هایی در مهد مورد نظر شما انجام می شود یا نه. 

•    تعداد زیادی از مهدکودک ها برنامه های ورزشی مشخصی برای بچه ها دارند. مثلا کلاس های شنا و ژیمناستیک یا نرمش روزانه برای بچه ها برگزار می کنند. قطعا چنین برنامه هایی به نهادینه شدن فرهنگ ورزش در کودکان و سلامتی جسمی آنها در آینده کمک می کند. در انتخاب خود این موضوع را هم مدنظر داشته باشید. 

باکس: با کودکانی که مهدکودک را دوست ندارند چه کنیم؟ 

اکثر کودکان در برخورد اول با مهدکودک دچار اضطراب و بی تابی می شوند و به راحتی ماندن در مهدکودک را نمی پذیرند اما اگر اولیای مهد کودک و پدر و مادر رفتار درستی را در پیش بگیرند و از راهکارهای تشویقی و محبت آمیز استفاده کنند پس از چند روز کودک به ماندن در مهد عادت می کند. در این زمینه باید توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید از روش های ترس و تنبیه در مورد کودک استفاده کنید. سعی کنید  قصه هایی که شخصیت آنها در مهدکودک می ماند و در آنجا با بچه ها بازی می کند را برای کودکتان تعریف کنید.در روزهای اول همراه کودک به مهد بروید و ساعتی را در آنجا با او بمانید. با او به کلاس بروید و در کنارش بنشینید. 

کم کم از کلاس بیرون بیایید و بگویید که بیرون از کلاس منتظر او خواهید ماند. البته دقت کنید که به هیچ وجه در روزهای اول نباید کودک را فریب داده و او را در مهد رها کنید. چنین کاری باعث می شود او اطمینان خود را به شما از دست بدهد و دیگر به راحتی در مهد نماند.کم کم حضور خود را در مهد کم کنید و اجازه دهید که او زمان بیشتری را تنها باشد. هنگام برگرداندن او از مهد به هیچ وجه اجازه ندهید که منتظر بماند. بچه ها در برابر منتظر ماندن به شدت نگران می شوند و تصور می کنند که پدر و مادر آنها را رها کرده اند.خواهید دید که با رعایت این موارد و توجه و صبر شما و اولیای مهد، کودک شما به زودی به تنهایی در مهد خواهد ماند.

منبع:شفاف نیوز

 

دیدگاه جدیدی بگذارید