چه بیماری هایی با خون بندناف درمان می شوند

خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی و خونساز است و می تواند در درمان بیماری هایی نظیر سرطان ، تالاسمی ، کم خونی مادرزادی ، نقص سیستم ایمنی بدن بکار گرفته شود

خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی و خونساز است و می تواند در درمان بیماری هایی نظیر سرطان ، تالاسمی ، کم خونی مادرزادی ، نقص سیستم ایمنی بدن بکار گرفته شود

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از شبکه خبر، در گذشته این خون یک زباله بیولوژیک بود که دور ریخته می شد؛ اما از سال 84 به همت پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، بانک خون بند ناف فعالیت رسمی خود را آغاز کرد به گونه ای که امروز 50 هزار نمونه خون بندناف را در 23 نمایندگی سراسر کشور ذخیره سازی کرده است.

 بانک خون بند ناف به دو صورت عمومی و اختصاصی و بدین معناست که در بانک خون عمومی که اکنون فقط در تهران مستقر است، خون بند ناف به دیگران اهدا می شود؛ اما در بانک خون اختصاصی این خون به همان فرد اختصاص دارد و در صورت رضایت خانواده به دیگران تعلق می گیرد.

نخستین پیوند از سلول های بنیادی بند ناف در سال هزار و 988 در کشور فرانسه انجام شد و براساس استانداردهای بین المللی 20 سال امکان نگهداری این سلول های بنیادی وجود دارد.

 در استان کرمان بانک خون بند ناف با همکاری جهاد دانشگاهی استان کرمان از سال 87 راه اندازی شد و در حال حاضر هزار و 700 نفر عضو دارد.

دکتر سالاری، متخصص زنان و زایمان می گوید: زنان باردار در هفته 36 تا 37 بارداری یعنی اواخر ماه هشتم باید با مراجعه به نمایندگی خون بند ناف فرایند عضویت شامل آزمایش ها و عقد قرارداد را انجام دهند و در صورت مراجعه نکردن به موقع، استفاده از این مزیت برایشان امکان پذیر نیست.

 وی می افزاید: پس از اطمینان از سلامت مادر، خون گیری با برنامه ریزی و هماهنگی بانک خون بند ناف، پس از تولد نوزاد به دست کارشناس خون گیری در بیمارستان انجام می شود و پس از انجام معاینات و آزمایش های لازم 6 ماه پس از تولد نوزاد شناسنامه سلامت به والدین تحویل می شود.

رئیس جهاد دانشگاهی کرمان و متولی راه اندازی نمایندگی خون بند ناف دراین استان، کمبود مراکز پیوند سلولی و هزینه های بالای عضویت در بانک خون بند ناف را از مهمترین مشکلات می داند و می گوید: بسیاری از خانواده ها توانایی پرداخت این هزینه ها را ندارند و اگر بیمه ها بیشتر همکاری کنند، شمار عضویت ها افزایش می یابد.

خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی و خونساز است و می تواند در درمان بیماری هایی نظیر سرطان ، تالاسمی ، کم خونی مادرزادی ، نقص سیستم ایمنی بدن بکار گرفته شود

 آقای کامیاب مقدس می افزاید: درحال حاضر میزان هزینه ها شامل یک میلیون و 470 هزار تومان بابت عضویت به پژوهشگاه رویان و 180 هزار تومان به نمایندگی بانک خون کرمان است و برای نگهداری این خون سالانه باید 115 هزار تومان به عنوان شارژ سالانه پرداخت شود.

وی اضافه می کند: اکنون یک نمونه تالاسمی از استان کرمان در صف پیوند از سلول های بنیادی بندناف است.

 دکتر معاضد، فوق تخصص خون و مدیکال انکولوژی هم کاربرد خون بند ناف را برای بیماران تالاسمی ، سرطان خون، کم خونی مادر زادی و نقص ایمنی بدن بیان می کند.

مدیر بانک سلول های بنیادی خون بند ناف کشور، علت اصلی استفاده نشدن از مزایای بهره گیری از خون بند ناف را کمبود مرکز پیوند سلولی می داند و می افزاید: مهمترین مشکل برای تاسیس مرکز پیوند در شهرستان‌های کشور نبود کادر متخصص و نپذیرفتن پزشکان برای پیوند خون بند ناف است.

 آقای ضرابی ادامه می دهد : با همکاری خیران در حال ساخت مرکزی در تهران هستیم تا بخشی از مشکلات برطرف شود و مراکز اصفهان، یزد و مشهد نیز در این زمینه گام های خوبی برداشته اند.

وی میزان پیوند از سلول های بنیادی بندناف را در رویان بسیار کم بیان و اضافه می کند : در بیمارستان شریعتی تهران تا به حال 30 نمونه پیوند شده که بیش از 70 درصد موفقیت آمیز بوده است.

 عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، ایران را به لحاظ تعداد نمونه و بانک ژنتیک رتبه اول منطقه معرفی می کند.

در استان کرمان اکنون در شهرستان های کرمان، جیرفت و رفسنجان نمایندگی بانک خون بند ناف راه اندازی شده است.

دیدگاه جدیدی بگذارید