پروتئین تنظیم کننده چربی های بدن

دانشمندان آمریکایی در بدن نوعی کرم پروتئینی را شناسایی کردند که تولید پروتئین های دیگر و همچنین تنظیم سطوح چربی کنترل می کند

دانشمندان آمریکایی در بدن نوعی کرم پروتئینی را شناسایی کردند که تولید پروتئین های دیگر و همچنین تنظیم سطوح چربی کنترل می کند 

جامعه علمی برای بیش از یک دهه می‌دانسته که پروتئین MAF1 تولید دیگر پروتئین‌های بدن را کنترل می‌کند، با این حال، محققان به تازگی دریافته‌اند توانایی‌های این پروتئین بیش از این‌هاست. 

تیم علمی حاضر در این پروژه سطوح MAF1 را در کرم‌های شفاف C. elegans اصلاح کرد و دریافت افزودن نسخه منفردی از ژن بیان‌کننده پروتئین MAF1 به بدن کرم، سطوح لیپیدهای ذخیره‌شده را تا 34 درصد کاهش داد؛ این در حالی بود که کاهش سطوح این پروتئین میزان لیپیدها را تا 94 درصد افزایش داد. 

این موضوع که همان نسخه MAF1 در انسان‌ها نیز پروتئین تولید می‌کند، موجب شده محققان حدس بزنند این مولفه ذخیره سلول‌های چربی بدن انسان را هم کنترل می‌کند. در صورت تایید این فرضیه، چنین پروتئینی می‌تواند هدفی برای ارائه نسل جدیدی از درمان‌های دارویی جهت مبارزه با چاقی و بیماری‌های مرتبط با وزن باشد. 

تیم علمی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی همچنین پی برد پروتئین مزبور قادر است بر متابولیسم لیپید سلول‌های سرطانی اثر بگذارد و این بدین معناست که می‌توان از آن در سرکوب‌کردن سلول‌های سرطانی بهره برد. 

گام بعدی این محققان آزمایش توانایی مبارزه‌ MAF1 در موش‌هاست و در صورت موفقیت، آن‌ها امیدوارند پتانسیل آن را در انسان‌ها بررسی کنند. 

جزئیات این مقاله در نشریه Cell Reports قابل‌مشاهده است.

ایسنا

دیدگاه جدیدی بگذارید