هنوز خطر تب کریمه کنگو احساس می شود

اخباری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو به گوش می رسد ، مسئولین وزارت بعداشت تاکید می کنند که خطری متوجه مردم نیست ، اما !!!!!!!

اخباری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو به گوش می رسد ، مسئولین وزارت بعداشت تاکید می کنند که خطری متوجه مردم نیست ، اما !!!!!!!

تنها 4مرگ

به گزارش شهرپزشک از همشهری آنلاین : پس از آنكه وزير بهداشت به مردم اطمينان داد در مورد تب كنگو همه‌‌چيز تحت كنترل است و جاي نگراني وجود ندارد، روز گذشته رئيس اداره كنترل بيماري‌هاي مشترك ميان انسان و دام وزارت بهداشت نيز ضمن تكذيب خبر مرگ نوزاد بيمار مبتلا به تب كريمه كنگو هنگام زايمان در شهر كرمان، گفت: تاكنون موردي از ابتلاي مادر باردار به اين بيماري گزارش نشده است. دكتر محمدرضا شيرازي توضيح داد: «تاكنون 15مورد ابتلا به اين بيماري گزارش شده كه يك مورد در مشهد، 6مورد در زاهدان، 3 مورد در كرمان، يك مورد در كرمانشاه، يك مورد در گيلان، 2مورد در مازندران و يك مورد در يزد بوده است. از بين مبتلايان تاكنون 4 نفر فوت كرده‌اند كه اين 4 مورد نيز در استان‌هاي مازندران، كرمانشاه، كرمان و مشهد بوده است.»

انتقاد از ضعف نظارت

از سويي عضو هيأت رئيسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس با هشدار در مورد شيوع اين بيماري، از ضعف نظارت دستگاه‌ها انتقاد كرد. احمد آريايي‌نژاد با بيان اينكه يكي از دلايل شيوع بيماري تب كريمه كنگو ورود دام‌هاي آلوده از مرزهاي كشور است، بر ضرورت نظارت بر واردات دام تأكيد كرد و گفت: متأسفانه با ورود دام‌هاي آلوده كه البته هيچ توجيهي ندارد و بي‌توجهي مسئولان به مسائل اين‌چنيني بيماري‌هاي مسري و عفوني بسياري گريبان مردم را مي‌گيرد كه درمان آنها نيز بسيار مشكل است، البته بهتر است كه مسئولان نسبت به آگاهي مردم درخصوص اين بيماري، راه‌هاي سرايت و علت آن برنامه‌ريزي كنند و اين موضوع به‌طور حتم يكي از وظايف نهادهاي بهداشتي كشور است. وي با تأكيد بر اينكه شيوع اين بيماري به‌طورحتم سبب مشكلات بسياري در جامعه مي‌شود كه شايد نتوان راهكار مؤثري را براي جلوگيري از آن درنظر گرفت، افزود: «درخصوص شيوع بيماري‌هاي مرتبط با دام‌هاي آلوده سازمان‌ها و نهادهاي مختلفي دخالت دارند. درباره مسائل اين‌چنيني كه با زندگي و سلامت مردم در ارتباط است، نمي‌توان انگشت اتهام را مدام به سوي يك نهاد و سازمان خاص نشانه گرفت و گفته شود كه فلان سازمان در اين باره بايد پاسخ دهد، زيرا هر بخشي سهمي داشته كه بايد بدون متهم كردن ديگري سهم خود را به خوبي انجام دهد.» به اين ترتيب مي‌توان گفت اگرچه اطمينان خاطر وزارت بهداشت از جدي‌نبودن خطر را بايد اصل قرار داد اما انگار درجه تب كريمه كنگو هنوز پايين نيامده است و درصورت بي‌توجهي جدي مي‌تواند بيشتر از 4كشته هم بگيرد.

دیدگاه جدیدی بگذارید