هر دردی در دست یا قفسه سینه هشدار قلب نیست

بسیاری افراد هرگاه قسمتی از قفسه سینه یا دستشان درد بگیرد خیال می کنند در معرض بیناری قلبی یا سکته قرار دارند ، اما هر دردی نشانه سکته یا بیماری قلبی نیست . در عین حال باید با پزشک در این مواقع مشورت کنید

بسیاری افراد هرگاه قسمتی از قفسه سینه یا دستشان درد بگیرد خیال می کنند در معرض بیماری قلبی یا سکته قرار دارند ، اما هر دردی نشانه سکته یا بیماری قلبی نیست . در عین حال باید با پزشک در این مواقع مشورت کرد 

یک متخصص قلب و عروق با تاکید بر اینکه شکل شایع سکته قلبی ( انفارکتوس ) به صورت احساس فشار و سنگینی در قفسه سینه است، گفت: درد با انتشار به دست راست و چپ و امتداد انگشتان، در فک تحتانی و درد دندان‌های سمت پایین، در ناحیه معده و درد گردن یا به طور کلی هر دردی که از ناف بالاتر و از فک تحتانی پایین‌تر است، بروز می‌کند.

 دکتر منوچهر قارونی ، با اشاره به اینکه سکته قلبی یک بیماری هزار چهره است و با چهره های مختلف خود را نشان می دهد، گفت: هر شخصی نوار قلب خاص خود را دارد و به همین هر انسانی سکته خاص خود را دارد که ممکن است علایم کلینیکی آن یکسان نباشد.

وی اظهار کرد: هنگام بروز درد اگر بیمار بالاتر از سن 50 سال داشته باشد باید به فکر تنگی عروق کرونر بود که در برخی از افراد سنگینی جلوی سینه شاخص است و در برخی ها نیز مچ دست راست و چپ دردناک می شود. نشانه ها در برخی از افراد مانند درد گوارشی و ... حس می شود که این دردها باعث اشتباه بیمار و پزشک می شود

قارونی خاطر نشان کرد: هیچکدام از این دردها با فعالیت و عصبانیت ایجاد نمی شود و این درد قلبی است که با فعالیت، غذا خوردن یا عصبانیت ایجاد می شود. یعنی اگر فردی عصبانی شد مچ دست راستش درد گرفت، باید به فکر بیماری قلبی بود یا اگر درد ناحیه معده داشت، قبل از اینکه فکر کنیم گاستریت یا زخم معده است، باید پزشک به طور کامل احتمال بیماری ایسکمیک را بررسی کند.

قارونی گفت: در افراد دیابتی ممکن است بیمار فقط با تابلوی ضعف و عرق شدید به پزشک مراجعه کند. جوان ها بیشتر با احساس گرفتگی در گردن و تنگی نفس مراجعه می کنند و در افراد میانسال بالای 80 سال بدون هیچ سابقه از درد فقط با تابلوی ادم ریه و تنگی نفس ناگهانی مراجعه کنند.

این متخصص قلب و عروق در پایان گفت: با مشاهده چنین علائمی از بیماران نوار قلب گرفته می شود. گاه نشانه ها به علت گرسنگی شدید و ترشح بیش از حد کاتکولامین ها است که در هیپوتالاموس مغز باعث تحریک مرکز اشتها شده است.

جام جم آنلاین

دیدگاه جدیدی بگذارید