موارد خطرآفرین در سرطان سینه

سرطان سینه

عوامل زیادی وجود دارد که شانس ابتلا به سرطان پستان را در افراد افزایش میدهد که به آن فاکتور تهدید کننده و یا عامل خطر گویند . اغلب عوامل خطر می توانند در ایجاد سرطان تاثیر گذار باشند اما مستقیما باعث سرطان نمی شوند . بعضی افراد ممکن است بدون داشتن این فاکتورها به سرطان مبتلا شوند و در برخی دیگر از افراد ممکن است با وجود داشتن چندین فاکتور تهدید کننده هرگز به سرطان مبتلا نشوند . با این حال آشنایی با عوامل خطر و مشورت با پزشک می تواند به شما در انتخاب مراقبت های بهداشتی و شیوه زندگی کمک کند .

  


بسیاری از موارد سرطان پستان در زنان بدون عوامل خطر واضح و بدون سابقه خانوادگی رخ می دهد. از این بحث می توان به این نتیجه رسید که تمام زنان باید از تغییرات اختمالی در سینه خود آگاهی داشته باشند و همچنین برای انجام آزمایشات بالینی پستان مانند ماموگرام 
( تصویر اشعه ایکس که میتواند تومور بسیار ریز را تشخیص دهد ) به صورت منظم به پزشک مراجعه کنند .  در ادامه بحث به عوامل خطرآفرین می پردازیم :

 

سرطان پستان و مواردی که باعث ایجاد سرطان پستان می شود

 

 

سن زنان : با بالا رفتن سن زنان خطر ابتلا به سرطان نیز بالا می رود و بیشتر موارد سرطان از سن 50 سالگی به بعد اتفاق می افتد .

اقوام و نژادهای مختلف : ابتلا به سرطان سینه در زنان سفید پوست بیشتر است ، حال آنکه مرگ و میر زنان سیاه پوست بر اثر این بیماری در مقایسه با زنان سفیدپوست بیشتر است . دلیل این اختلاف بین نژادها نامشخص است اما احتمالا عوامل اقتصادی یا بیولوژیکی و اجتماعی در این امر دخیل هستند .

سابقه شخصی : شانس ابتلا به سرطان پستان ثانویه در زنانی که سرطان در یک سینه خود دارند بین 1 تا 2 درصد است

ژن : جهش ژن های 1 یا 2 (BRCA1 یا BRCA2 ) باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان میشود ، برای تشخیص جهش ژن ها باید فرد مورد آزمایش خون قرار گیرد . این آزمایشات فقط برای افرادی که تحت مشاوره ژنتیکی بوده اند توصیه می گردد .  مردان نیز ممکن است حامل ژن های جهش یافته باشند . وجود سرطان پستان در مردان خانواده ، خطر وجود ژن سرطان پستان را افزایش می دهد . محققین به این نتیجه رسیده اند که فقط 5 تا 10 درصد تمام سرطان های پستان منشا ارثی دارند . بعلاوه بر ژن هایی که در بالا ذکر شد ژن های دیگری نیز هستند که کمتر در ابتلا به سرطان نقش درند . در صورتی که فرد متوجه جهش در ژن ها شود می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را کاهش دهد .

 

 

عوامل موثر در بوجود آمدن سرطان سینه

 

سابقه شخصی سرطان تخمدان : در صورتی که در سابقه پزشکی فرد سرطان تخمدان وجود داشته باشد ، خطر ابتلا به سرطان پستان نیز افزایش می یابد . در صورت جهش ژن های BRCA1  و BRCA2  بطور گسترده خطر ابتلا به سرطان های تخمدان و سینه افزایش می یابد.

مصرف oestrogen and progesterone: این هورمون ها مسئول کنترل مشخصه های ثانویه جنسی ( مثل رشد سینه ) و بارداری هستند . در زمان یائسگی در زنان تولید این هورمون ها کاهش می یابد . خطر ابتلا به سرطان پستان با مصرف طولانی مدت این هورمون ها افزایش می یابد . زنانی که قبل از 11 یا 12 اولین قائدگی را تجربه می کنند و یا زنانی که بعد از 55 سالگی یائسه می شوند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند زیرا سلول های پستان برای مدت بیشتری در معرض این دو هورمون ( استروژن و پروژسترون ) قرار گرفته اند . زنانی که بعد از 35 سالگی اولین بارداری را تجربه کرده اند و یا زنانی که هرگز بارداری کامل را تجربه نکرده اند بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان هستند . سلول های پستانی در فاز نهایی بلوغ تکمیل می گردند ، پس احتمال بارداری می تواند زنان را در مقابل سرطان پستان محافظت کند . تخمدان منبع هورمون های پروژسترون و استروژن است در نتیجه برداشتن تخمدان به وضوح خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد . این عمل جراحی برداشتن تخمدان نامیده می شود . به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان ، زنانی که به طور ارثی جهش ژنی دارند باید این عمل جراحی را انجام دهند .

درمان هورمونی : مصرف طی پنج سال گذشته ویا مصرف طولانی مدت طی چندین سال هورمون بعد از یائسگی ، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد

 

نقش ورزش در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

 

قرص ضد بارداری : هنوز ارتباط بین مصرف قرص های ضد بارداری با سرطان پستان به طور مشخص پیدا نشده است

بزرگ شدن غیرمعمول سینه : غیر طبیعی بودن سلولها در بیوپسی پستان خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد .

LCIS  : این بیماری در لوب ها یا غدد پستان و توسط سلول های غیر طبیعی پدیدار می شود و خطر ابتلا به سرطان پستان تهاجمی را افزایش می دهد و تنها پزشک می تواند شما را در کنترل این بیماری یاری کند .

شیوه زندگی : مطالعات دانشمندان نشان می دهد شیوه های مختلف زندگی می تواند در ابتلای فرد به سرطان پستان موثر باشد ، همچنین چاقی در خانم های یائسه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد . ورزش و فعالیت های فیزیکی باعث کاهش سطح هورمون شده و متابولیسم را تغییر می دهد و باعث افزایش ایمنی در برابر سرطان پستان می گردد . باید متذکر شد که مصرف الکل نیز خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد .

 پرتونگاری : دوز زیاد پرتونگاری ( مانند اشعه ایکس و برنزه کردن ) ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. میزان پرتودریافتی در ماموگرافی در طی یک سال، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد و فواید انجام این روش بیشتر از خطرات احتمالی آن است.

 

سرطان پستان

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد