مرمت قلب توسط سلولهای بنیادی

مرمت قلب توسط سلول های بنیادی

 

برای ادامه تپش و تغذیه قلب ، ماهیچه قلب نیاز به جریان مداوم و ثابت خونی سرشار از اکسیژن دارد . در هنگام سکته قلبی ، این جریان خون توسط انسداد شریان متوقف می شود و بدون خون این محل از قلب به تدریج می میرد و باعث ایجاد بافت همبند جای زخم می شود . به مرور زمان اینگونه صدمه منجر به تخریب قلب می شود به خصوص وقتی یک سکته قلبی پس از دیگری رخ می دهد . با توجه به اینکه قلب یکی از اعضای حیاتی بدن است ، بخش های صدمه دیده قادر به طپش و فرستادن خون به طور کارآمد مانند قلب نیست . لذا بیماران سکته قلبی با یک عمر درمان ، نگهداشت و دارو و سایر معالجات برای پیشگیری از سکته بعدی مواجه اند.

سلول های بنیادی قابلیت آن را دارند که رشد کنند و تبدیل به سلول های گوناگونی مانند سلول های قلب شوند . پس آیا امکان کاربرد آنها در تعمیر و دوباره زادن بافت های قلب که توسط سکته قلبی صدمه دیده اند ، وجود دارد ؟ در مطالعات و تحقیقات جدیدی که در مرکز قلب Cedars -Sinai  در شهر لس آنجلس انجام شده نشان داده است که سلول های بنیادی به راستی می توانند قلب صدمه دیده را شفا دهند .

 

محققان به 17 بیمار سکته قلبی سلول های بنیادی که از قلب آنها برداشته شده بود (با استفاده از catheter ) تزریق کردند ، پس از گذشت یک سال مقدار بافت همبند جای زخم تا حدود 50% در تمام این بیماران کاهش یافته بود . این نتایج مهیج و قابل ملاحظه به نظر میرسند ، اما آیا نشانگر آن است که ما داریم درمان و معالجه توسط سلول های بنیادی را به کمال می رسانیم ؟

 

  

مرمت قلب توسط سلولهای بنیادی

 

 

به گفته دکتر ریچارد لی ( Dr. Richard Lee ) پروفسور رشته پزشکی در دانشکده علوم پزشکی هاروارد و متخصص پیشتاز در زمینه معالجه توسط سلول های بنیادی ، " خیلی از متخصصان در این بخش از علم پاسخ های بسیار زیاد و متنوعی می دهند ، این رشته هنوز نورسته و جوان بوده و بعضی از مطالعات فقط پیشرفت در حد متعادل یا حتی هیچ در رابطه با فعالیت قلب را نشان داده اند ، اما در تحقیقاتی دیگر ، فعالیت قلب به حد بسیار زیاد و قابل ملاحظه ای بهبود یافته است " . او می گوید " ما در حال حاضر منتظر دریافت نتایج بسیار مثبت و مطلوب در بیماران توسط دکتران محقق دیگر هستیم ."

 

در کل ، مطالعات و تحقیقات در این زمینه نتایج متناقضی ارائه داده است که تا حدی بستگی به استفاده از روشهای مختلف توسط محققان برای کشت و استفاده سلول های بنیادی دارد . برخی از سلول های بنیادی از مغز استخوان گرفته شده و برخی دیگر از قلب خود دریافت کننده .اما در حال حاضر ، هنوز مشخص نشده است کدام یک از این روشها بهتر عمل می کنند . به گفته پروفسور لی " بعضی از محققان فکر می کنند در آینده ای نزدیک به هدف نهایی خواهیم رسید ، اما برخی دیگر معتقدند هنوز مطالعات و آزمایشات کلانی پیش روی ماست که باید حتما انجام پذیرد." هم اکنون درمان توسط سلول های بنیادی فقط در دسترس کسانی است که در آزمایشات و امتحانات تحقیقاتی شرکت می کنند و مورد استفاده قرار می گیرند

 

بیماری قلبی

 

 

چه ریسک هایی وجود دارد ؟

مانند بسیاری از درمان ها ، تزریق سلول های بنیادی به قلب می تواند ناموفق باشد و منجر به ایجاد عوارض جانبی گردد . اگر سلول های تزریق شده نتوانند با سیستم الکتریکی میزان شده وفق یافته قلب ارتباط برقرار کنند ، باعث ایجاد نواخت قلب خطرناک به نام آریتمیاس (Arrythmias) می شود . اما تا به حال عوارض جانبی به عنوان یک پی آمد و موضوع عمده و بزرگ  مشاهده نشده است  و خوشبختانه این امر خیلی از محققان را به تلاش بیشتر در این زمینه علمی تشویق کرده است . به گفته پروفسور لی " اکثریت درمان ها توسط سلول های بنیادی به طور شگفت انگیز و غافلگیرانه ای بی خطر و امن می باشد " . اما آزمایشات طولانی مدت بیشتری برای شناسایی و تشخیص دقیق نقش سلول های بنیادی در درمان و معالجه مریضی قلبی باید انجام پذیرد .

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید