متخصص مو : چه چیزی باعث ریزش مو در آقایان می شود ؟

سه مورد باعث ریزش مو در مردان می شود :  ژن ها ، هورمون ها و سن . تقریبا یک سوم جمعیت مردان موی خود را به تدریج تا سن 45 سالگی از دست می دهند ، تا موقعی که بازنشستگی فرا می رسد تقریبا همه مردان تا حدی ریزش مو دارند ( یا تجربه کرده اند ) . اگر شجره نامه فامیلی شما فاقد عده زیادی از اشخاص دارای مو ( یا پر پشت ) می باشد ، دیگر شما قادر به پیشگیری ریزش موی خود نخواهید بود . درمان ریزش مو تنها می تواند مراحل و فرایند این امر را به تاخیر بیاندازد ، اما در حال حاضر هیچ درمانی برای پیشگیری قطعی ریزش موی مردان وجود ندارد 

 

ریزش مو در آقایان

 

مردانی که توفیق داشتن ژن ریزش مو را دارند ، پیازچه های مویی به ارث برده اند که بسیار حساس به هرمون (Dihydrotestosterone- DHT  ) می باشند . 

وقتی که تستسترون به DHT  تبدیل می شود باعث کوچک شدن پیازچه های مو می شود که منجر به موهای نزک تر و کوتاه تر شده و نهایتا باعث توقف کامل رشد مو می شود . اما خبر خوب این است که پیازچه های مو هرگز  نمی میرند ، لذا رشد مو هنوز امکان پذیر می باشد .، نقش تستسترون در ریزش زودرس مو باعث پدید آمدن افسانه ارتباط ریزش مو با قوه ی مردی شده است ، این امر هیچگاه ثابت نشده و پیازچه های موی این دسته از مردان فقط به هورمون ها ، بیشتر حساس می باشد .

درمان ریزش مو :

اگر شجره نامه فامیلی شما فاقد عده زیادی از اشخاص دارای مو ( یا پر پشت ) می باشد ، دیگر شما قادر به پیشگیری ریزش موی خود نخواهید بود . درمان ریزش مو تنها می تواند مراحل و فرایند این امر را به تاخیر بیاندازد ، اما در حال حاضر هیچ درمانی برای پیشگیری قطعی ریزش موی مردان وجود ندارد 

دو نوع درمان که برای فرایند ریزش مو مورد تایید قرار گرفته است : مینی اکسیدیل ( Minioxidil ) و فیناستراید ( Finasteride  ) می باشد . اما هنگامی که استفاده از این دو دارو متوقف می شود ، ریزش مو مجددا آغاز می شود . 

درمان ریزش مو

 

مینی اکسیدیل ( minioxidil ) : یک دارو که به صورت محلول موضعی یا کف به پوست سر زده می شود و باعث تحریک پیازچه های مو می شود . این دارو ریزش مو را در خیلی از مردان به تاخیر می اندازد ، در بعضی ها حتی گزارش داده شده که این دارو بلعکس ریزش مو را متوقف می کند و باعث رشد مجدد مو می شود .

 

مینی اکسیدیل معمولا دو هفته طول می کشد تا اثر بخش باشد و اگر رشد مو بعد از چهار ماه افزایش نیابد ، حتما به پزشک مراجعه کنید .

 

فیناستراید ( finasteride )  : این دارو یک قرص است که با متوقف کردن تبدیل تستسترون به DHT  روند ریزش مو را کند می کند . به این دلیل که DHT  می تواند به رشد پروستات کمک کند ، فیناستراید برای درمان پروستات توسعه یافته و بزرگ هم مورد استفاده قرار می گیرد .در رابطه با ریزش مو ، رشد مجدد مو سه ماه به طول می انجامد .

 

چاره های دیگربرای گریز از ریزش مو شامل استفاده از کلاه گیس ، پیوند و کاشت مو ، جراحی پلاستیک مانند کاهش و تقلیل پوست فرق سر و جمجمه می باشد .

نازک شدن مو

 

اما این را باید متذکر شد که اگر ریزش مو شما را نمی رنجاند ، هیچ دلیلی برای درمان آن وجود ندارد ولی به عنوان یک قانون عمومی ؛ نگهداری مو ساده تر از رشد مجدد آن است ، لذا اگرنگران پیشرفت ریزش موی خود هستید هر چه زودتر موی در حال نازک شدن خود را درمان کنید .

 

منبع گزارش : RealAge

دیدگاه‌ها

تصویر محمد

بنظرم اصلا فیناستراید مصرف نکنین.عوارض بدی داره.من خودم مصرف کردم.
بنظرم جای این دارو تغذیه تو رو درست کنین.ورزش به اندازه،نه بیش‌ از حد داشته باشین.و خواب کافی

دیدگاه جدیدی بگذارید