فست فود یا فت فود ؟ بخش دوم

در مقاله قبل در رابطه با فست فودها صحبت کردیم و از نحوه طبخ و ترکیب غذاهای آماده سخن گفتیم ، در این مقاله مواردی در رابطه با انواع نوشابه های گازدار خواهیم آموخت

در مقاله قبل در رابطه با فست فودها صحبت کردیم و از نحوه طبخ و ترکیب غذاهای آماده سخن گفتیم ، در این مقاله مواردی در رابطه با انواع نوشابه های گازدار خواهیم آموخت

نوشابه های گازدار تهدید کننده سلامت افراد
نوشابه یکی از پر مصرف ترین نوشیدنی هاست که امروزه با طعم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوشابه ها جزو نوشیدنی های کافئین دار و شیرینی هستند که با استفاده از دی اکسید کربن ، گازدار شده اند. مطالعات نشان داده کودکانی که از سن کم شروع به مصرف نوشابه می کنند چنان به کافئین آن وابسته می شوند که در بزرگسالی به شکلی ناخواسته یک نوشابه خور حرفه ای خواهند شد.

انواع نوشابه های گازدار:


نوشابه های گازدار به انواع زیر تقسیم می شوند:

1-نوشابه های گازدار نوع کولا: نوشابه هایی هستند که از مخلوط کردن عصاره باطعم کولا،کارامل وسایر مواد افزودنی به دست می آیند وبه رنگ مشکی موجودند مانند کوکاکولا وپپسی کولا

2-نوشابه های گازدار طعم دار رنگی: نوشابه هایی هستند که از مخلوط کردن رنگ های مجاز خوراکی ومواد طعم دهنده وسایر مواد افزودنی به دست می آیند مانند فانتا

3-نوشابه های گازدار طعم داربی رنگ: نوشابه هایی هستند که از مخلوط کردن مواد طعم دهنده وسایر مواد افزودنی به دست می آیند مانند سون آپ یا اسپریت .

4-نوشابه های گازدار میوه ای: نوشابه هایی هستند که از مخلوط کردن آبمیوه طبیعی یا کنسانتره آبمیوه های مختلف وسایر مواد افزودنی به دست می آیند.


5-نوشابه های گازدار بدون طعم ورنگ(سوداها): نوشابه هایی هستند که از مخلوط کردن آب ،گاز وبیکربنات سدیم به دست می آیند.لازم به ذکر است که آب های معدنی گازدار به علت ویژگی های طبیعی خاص جزو این دسته از نوشابه ها نیستند.

6-نوشابه های گازدار مالت(ماء الشعیر): فرآورده هایی هستند تخمیر نشده که از اختلاط مالت جو،آب،رازک،گاز کربنیک،مواد افزودنی مجاز خوراکی وهمراه یا بدون شیرین کننده تهیه می شوند.این نوشیدنی ها دارای ویتامین های گروه Bبه خصوص B6،تیامین،ریبوفلاوین،نیاسین،اسیدپانتوتنیک، ویتامین  Cومواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم، سلنیوم، سدیم و روی هستند. انواع مختلف مالت دارای طعم های متفاوت وترکیب قندهای مختلف می باشند. عطر و طعم تلخ موجود درماءالشعیر نتیجه وجود گیاه رازک است. این نوشابه ها حاوی 16 نوع اسیدآمینه می باشند. علاوه براین ترکیبات، مالت موجود در ماءالشعیر نوعی کربوهیدرات بوده و مواد حاصل ازآن دربدن متابولیزه می شوند و مقداری انرژی تولید می کنند. بنابراین مهم ترین خواص این نوشیدنی آن است که بخشی از ویتامین های ضروری را برای بدن تامین می کند و برای سلامت پوست ومو،رفع استرس  و افزایش  وزن افراد لاغر مفید است. ماءالشعیر غنی از انواع فیتوکمیکال ها (مانند فلاونوئیدها،کاروتنوئید ها وآنتوسیانین ها)است که در بهبود خون رسانی به قلب، کاهش ابتلا به فشار خون بالا ،سلامت کلیه ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان ها، سکته های قلبی  و مغزی بسیار موثر هستند.
زیاده روی در مصرف هرنوع ماده غذایی (حتی اگر مفید باشد) سلامت را به خطر می اندازد. مصرف این نوشیدنی به دلیل کالری قابل ملاحظه آن، در افرادی که دچار اضافه وزن هستند و یا قصد کنترل وزن خود را دارند باید محدود شود. همچنین درصورت مصرف بیش از اندازه این نوشیدنی، اسیدفسفریک وگاز دی اکسید کربن موجود درآن با برداشت املاح ازبافت استخوانی سبب پوکی استخوان می شود. بخشی از این گاز به دلیل فرآیند تخمیر در نوشیدنی تولید می شود اما بخش عمده آن توسط کارخانه های تولید
ماءالشعیر به صورت صنعتی اضافه می شود. بنابراین اگره ماءالشعیر درمقایسه باسایر نوشابه های گازدار، ویتامین های بیشتری دارد  و می توان آن را جایگزین آن نوشابه ها کرد، اما در مصرف آن هم باید اعتدال رارعایت کرد

.
7-نوشابه گازدار کم کالری(سبک ): این نوشیدنی ها حداقل به میزان 25درصد کالری کمتری درمقایسه با نوشیدنی های استاندارد تامین می کنند .در تهیه این نوع نوشابه ها ازشیرین کننده های طبیعی و مصنوعی به طور همزمان استفاده می شود.

8-نوشابه های رژیمی(بدون قند): در تهیه این نوع نوشابه ها از شیرین کننده مصنوعی استفاده می شود. در صورتی که از شیرین کننده آسپارتام استفاده شده باشد، مصرف آن برای افراد مبتلا به فنیل کتونوری ممنوع می باشد.

9-نوشابه انرژی زا: نوشابه ای است که انرژی فراهم کرده و محرک اعصاب است. این نوشیدنی ها حاوی کافئین، تائورین، گلوکورونولاکتون، اینوزیتول، مالتودکسترین، ویتامین ها وعصاره های گیاهی مانند گوارانا ،جین سینگ و شیزاندرا هستند.
منظور از انرژی زا  بودن این نوشابه ها این است که کالری بالاتری نسبت به نوشیدنی های استاندارد دیگر تامین می کنند .یعنی حداقل   باید حاوی 25درصد کالری بیش از سایر نوشیدنی ها باشند به همین علت حاوی مقدار زیادی از انواع  قندهای  طبیعی یا شیرین کننده های مصنوعی هستند. قندهای طبیعی باعث افزایش انرژی دربدن می شوند به طوری که یک بطری نوشابه انرژیزا مقدار شکری معادل یک چهارم فنجان درخود دارد .مالتودکسترین از قندهای موجود دراین نوشیدنی ها است که کالری اضافه ای به این نوشیدنی ها می بخشد. چنانچه این نوشیدنی حداقل 60 کیلو کالری انرژی  به صورت کربوهیدرات به ازای 100 میلی لیتر آن تامین کند به آن پرانرژی گفته می شود و در صورتی که حاوی 60-20 کیلوکالری انرژی در100 میلی لیتر  باشد به نام منبع انرژی شناخته می شود. ال-کارنتین نوعی اسید آمینه است که در نوشابه های انرژی زا درمتابولیسم چربی ها ور فع خستگی نقش دارد

 

نوشابه های گازدار


ترکیبات موجود در نوشابه های انرژی زا می توانند روی ضربان  قلب، فشارخون و حتی قوای ذهنی انسان تاثیرات منفی داشته باشند. این عوارض زمانی بیشتر می شوند که این نوشیدنی ها در حجم زیاد مصرف شوند. نوشابه های انرژی زا همچنین باعث از دست رفتن آب بدن درصورت مصرف درحجم بالا می شوند.این موضوع برای ورزشکارانی که فعالیت های بدنی بسیار سنگین دارند خطرناک است. با توجه به توضیحات فوق مصرف نوشابه های انرژی زا می تواند مضرات زیر را در برداشته باشد:
- افزایش وزن وچاقی
- انواع اختلال گوارشی(اسهال، تهوع، استفراغ، دل درد، افزایش گاز روده)
- بی خوابی
- اعتیاد
- اختلال درالکترولیت های بدن وکم آبی بدن
- بی نظمی و افزایش ضربان قلب
- افزایش فشار خون


10- نوشابه های ورزشی: نوشابه های  ورزشی نوشابه هایی هستند که تامین کننده آب، انرژی و الکترولیت های  مختلف  بوده و مصرف آن ها به جبران این مواد از دست رفته به شکل تعریق طی ورزش وفعالیت های بدنی سنگین کمک می کند. این نوشیدنی ها مناسب برای مصرف قبل، حین و بعد از ورزش هستند. در برخی از آنها ممکن است تعدادی از ویتامین نیز اضافه شده باشد. الکترولیت های موجود در این نوشیدنی ها همون سدیم، کلراید، پتاسیم، منیزیم وکلسیم مشابه با الکترولیت هایی هستند که از طریق تعریق دفع می شوند .ویتامین های A،C وE که آنتی اکسیدان محسوب می شوند سبب مهار تولید رادیکال های آزاد تولید شده طی فعالیت های شدید بدنی در عضلات شده و در بازگشت ترکیبات بدن به حالت قبل از ورزش مفید هستند.
نوشابه های ورزشی به اشکال پودر مایع وافشرده وجود دارد. مزه و بوی نوشابه ورزشی باید به دور از مزه و بوی نامطبوع و فاسد شدگی باشد.

تفاوت نوشابه ای ورزشی با نوشابه های انرژی زا:
نوشابه های ورزشی حاوی انواع الکترولیت ها، قندها، آب وسایر مواد مغذی ایزوتونیک می باشند که جهت جایگزین نمودن آب، الکترولیت ها و مواد مغذی از دست رفته در ورزشکاران مصرف می شوند. اما نوشابه های انرژی زا عمدتا حاوی ترکیبات محرک دستگاه عصبی و قندها هستند و باید در مصرف این نوشیدنی ها احتیاط کرد. میزان کافئین در نوشابه های انرژی زا به طور متوسط 80-60 میلی گرم است. در نوشابه های کولا این مقدار 50 و در یک فنجان قهوه معادل 60 تا 90 میلی گرم است. اثرات کافئین بربدن عبارتند از: رفع خستگی، افزایش تمرکز، اتساع عروق خونی، افزایش ظرفیت عملکرد جسمی وذهنی، افزایش استقامت و افزایش اسید معده. مصرف بیش از اندازه کافئین منجربه اضطراب ،تحریک پذیری، عصبی شدن، انقباض عضلانی، لرزش، بی خوابی و اختلال خواب، تپش قلب، زخم معده و برگشت غذا از معده می شود


شرایط خرید ونگهداری نوشابه

- تا حد امکان نوشابه هایی راکه دور از نور بوده و در یخچال نگهداری می شوند خریداری کنید.
- برای کاهش دریافت مواد مضر،از میان انواع نوشابه های گازدار تاحد امکان ماءالشعیر و نوشابه های بی رنگ را برای خرید انتخاب کنید.
- برای جلوگیری از تشکیل ترکیبات مضر سرطان زا، نوشابه ها را در یخچال و دور از گرما  و نور نگهداری کنید.

نوشابه های گازدار


بدغذایی کودکان:

نوشیدن نوشابه درکودکان به دلیل داشتن قند فراوان منجر به بی اشتهایی و نخوردن غذای اصلی می شود.
افزایش برگشت غذا از معده به مری: مصرف نوشابه های گازدار (به دلیل گاز و اسید) به همراه غذا، باعث برگشت غذا و اسید معده به مری می شود. که این امر به ویژه درافراد مبتلا به زخم معده مشکل ساز می شود. بنابراین بهتر است این بیماران تا حد امکان از مصرف نوشابه های گازدار پرهیز نمایند.
پوکی استخوان: عادت به مصرف نوشابه های گازدار به دلیل فسفر زیاد  موجود درآنها موجب برداشت کلسیم از استخوان ها و دفع آن از طریق ادرار شده و زمینه ایجاد پوکی استخوان را فراهم می سازد.
سایش دندان ها: نوشابه های گازدار به دلیل داشتن اسید  فراوان موجب از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی آن می شوند.
عوارض ناشی از کافئین: کافئین  موجود در نوشابه های انرژی زا  و سایر نوشابه های گازدار درکودکان، نوجوانان و زنان باردار با تاثیر سریع بر سیستم عصبی موجب به هم خوردن نظم خواب، بیش فعالی و اعتیاد به مصرف نوشابه می شود.

 توصیه هایی در مورد نوشابه ها :


درصورتی که درمصرف نوشابه های گازدار موارد زیر رعایت شود تاحدودی از آثار سوءبر سلامت بدن کاسته می شود.
- مصرف نوشابه های شیرین گازدار را به حداقل برسانید.
- تاحدامکان آب سالم و نوشیدنی های تازه طبیعی مانند انواع آبمیوه های خانگی رابه جای نوشابه های صنعتی بنوشید.
- تا حد امکان از نوشابه های فاقد مواد نگهدارنده و رنگ استفاده کنید.
- برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، بعد از نوشیدن نوشابه، دهان خود را با آب بشویید.
- برای کاهش میزان تماس مستقیم نوشابه با دندان ها، نوشابه را با نی بنوشید.
- درصورت مصرف نوشابه درحجم زیاد،آب کافی نیز بنوشید تا بدن دچار کم آبی نگردد.
- زنان باردار و شیرده و کودکان از مصرف نوشابه های گازدار خودداری نمایند.
- نوشابه های گازدار نباید هنگام فعالیت بدنی شدید و ورزش مصرف شوند زیرا خاصیت ادرار آوری کافئین و تعریق حین فعالیت جسمی باعث کم آبی بدن می شود

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد