فتق چیست و راه های مقابله با این بیماری

هنگامی که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شود ، به تورم یا پارگی خواهد انجامید . در این حالت لایه داخلی شکم هم به دیواره شکم تضعیف شده فشار آورده و یک کیسه بادکنک مانند درست میکند، واین باعث میشود احشاء درونی شکم یا بافت شکمی به درون این کیسه وارد شود . هنگامی که این اتفاق می افتد ممکن است بیمار دردهای بسیار شدید احساس کند و یا دچار مشکلات شدید دیگری شود که نیاز به جراحی اورژانس پیدا  خواهد کرد

هنگامی که لایه های درونی عضله شکمی ضعیف شود ، به تورم یا پارگی خواهد انجامید . در این حالت لایه داخلی شکم هم به دیواره شکم تضعیف شده فشار آورده و یک کیسه بادکنک مانند درست میکند، واین باعث میشود احشاء درونی شکم یا بافت شکمی به درون این کیسه وارد شود . هنگامی که این اتفاق می افتد ممکن است بیمار دردهای بسیار شدید احساس کند و یا دچار مشکلات شدید دیگری شود که نیاز به جراحی اورژانس پیدا  خواهد کرد 

چطور تشخیص دهیم فتق داریم ؟

 

فتق معمولا درناحیه کشاله ران ، ناف و یا محلی که قبلا در آن جراحی انجام شده است ایجاد می شود .

تشخیص فتق کار دشواری نیست : برآمدکی زیر پوست یا هنگام  بلند کردن اشیاء سنگین ، سرفه کردن ، زور زدن هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج و یا موقع نشستن یا ایستادن طولانی مدت درد احساس خواهید کرد.

 ممکن است درد شدید باشد یا درد بسیار اندکی که در طول روز شدت پیدا کند.

 دردهای شدید و ممتد ، قرمزی ، فشار ، علامتهایی هستند که نشان می دهند فتق ممکن است گیر کرده یا روبه گانگرن شده باشد . در صورت مشاهده این علایم باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید 

 

 فتق معمولا درناحیه کشاله ران ، ناف و یا محلی که قبلا در آن جراحی انجام شده است ایجاد می شود .  تشخیص فتق کار دشواری نیست : برآمدکی زیر پوست یا هنگام  بلند کردن اشیاء سنگین ، سرفه کردن ، زور زدن هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج و یا موقع نشستن یا ایستادن طولانی مدت درد احساس خواهید کرد.   ممکن است درد شدید باشد یا درد بسیار اندکی که در طول روز شدت پیدا کند.   دردهای شدید و ممتد ، قرمزی ، فشار ، علامتهایی هستند که نشان می دهند فتق ممکن است گیر کرده یا روبه گانگرن شده باشد . در صورت مشاهده این علایم باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید

 

چه عواملی باعث فتق می شوند ؟

 

به طور طبیعی دیواره شکم دارای مناطقی است که احتمال ضعیف شدن آنها می رود . فتق ممکن است بر اثر وارد شدن فشار زیاد به این قسمتهای دیواره شکم ، افزایش سن ، جراحت ، یک برش یا زخم کهنه یا یک ضعف مادر زادی  بروز کند . هر کس در هر سنی ممکن است به فتق دچار شود . بیشتر موارد فتق در کودکان مادرزادی است . در بزرگسالان ، یک ضعف طبیعی یا فشارناشی از بلند کردن جسم سنگین ، سرفه  مداوم ، مشکل در اجابت مزاج  یا دفع ادرار باعث میشود دیواره شکم ضعیف شده یا گسسته شود .

در بيشتر موارد علت واقعي فتق، ناشناخته است. در ساير موارد، مانند فتق اينگوئينال علت ارثي يا تكاملي است، يعني ضعف ديواره عضلاني قبل از تولد و در طي تكامل جنيني اتفاق افتاده است. گاهي اوقات فتق در افراد مختلف خانواده ديده مي‌شود كه نشان مي‌دهد اين حالت جنبه ارثي داشته است.

فتق يك واژه كلي است و به بيرون‌زدگي احشاي داخلي از جدار بدن گفته مي‌شود و درواقع بيان‌كننده يك حالت منحصر به فرد نيست؛ بلكه انواع متفاوتي دارد

 

در بیشتر موارد فتق را با عمل جراحي درمان مي‌كنند، مگر اين كه به علت ساير مشكلات طبي بيمار عمل جراحي براي او بيش از اندازه خطرناك باشد.   اگر مبتلا به فتق هستيد، بد نيست به پزشک مراجعه کنید و با وی مشورت کنید ، تشخیص اینکه چه کارهایی را باید انجام دهید و یا چه دارو و غذاهایی را مصرف کنید با پزشک شماست  .   در پایان متذکر میشویم برای بلند كردن اجسام سنگين از ديگران كمك بگيريد؛ اما اگر هيچ وقت فتق نداشته‌ايد، لازم نيست نگران باشيد كه با بلند كردن جسم سنگين دچار فتق شويد.

 

حقيقت اين است كه اهميت فعاليت كمتر از آن حدي است كه مردم باور دارند. كمتر از 10 درصد افراد مبتلا به فتق اينگوئينال عنوان كرده‌اند كه قبل از تشخيص فتق فعاليت شديد داشته‌اند. يافته‌هاي ديگر نشان مي‌دهد كه حدود 10 درصد مردم خود به خود دچار فتق جدار شكم مي‌شوند كه نشان مي‌دهد هيچ بلند كردن جسم سنگين يا زور زدني قبل از تشخيص وجود نداشته است.

اگر دچار فتق شكمي هستيد، نباید به هیچ عنوان به نواحی ضعیف شده فشار وارد کنید . به همين جهت بهتر است از بلند كردن اجسام سنگين يا فعاليت‌هايي كه نياز به زور زياد دارند و موجب افزايش فشار داخل شكم مي‌شوند، دوري كنيد. يك ضعف يا بازشدگي كوچك مي‌تواند با افزايش فشار شكم بيشتر شود. ساير مواردي كه باعث افزايش فشار شكم مي‌شوند نيز همين كار را مي‌كنند. اين موارد شامل حاملگي، زور زدن براي دفع مدفوع، چاقي يا سرفه مزمن مي‌شوند. به همين علت كاهش وزن، پيشگيري از يبوست به طور معمول براي كساني كه هر كدام از فتق‌هاي شكمي را دارند، توصيه مي‌شود.

ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد اما فتق به تنهایی بیماری خطرناکی نیست . بدترين حالت اين است كه قسمتي از روده كوچك در سوراخ فتق گير كند و باعث درد و بسته شدن مسير روده شود. ممكن است جريان خون اين قسمت از روده مختل شده و باعث مرگ بافت اين قسمت از روده شود كه يك وضعيت خطرناك است. از سوي ديگر، بيشتر فتق‌ها دچار اين مشكلات نمي‌شوند.

در بیشتر موارد فتق را با عمل جراحي درمان مي‌كنند، مگر اين كه به علت ساير مشكلات طبي بيمار عمل جراحي براي او بيش از اندازه خطرناك باشد.

 اگر مبتلا به فتق هستيد، بد نيست به پزشک مراجعه کنید و با وی مشورت کنید ، تشخیص اینکه چه کارهایی را باید انجام دهید و یا چه دارو و غذاهایی را مصرف کنید با پزشک شماست  . 

در پایان متذکر میشویم برای بلند كردن اجسام سنگين از ديگران كمك بگيريد؛ اما اگر هيچ وقت فتق نداشته‌ايد، لازم نيست نگران باشيد كه با بلند كردن جسم سنگين دچار فتق شويد.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید