علت رشد مجدد ناخن ها چیست ؟

چرا ناخن های ما هنگامی که کوتاه می کنیم و یا از بین میروند دوباره رشد می کنند در حالی که سایر اعضای بدن اینطور نیستند

چرا ناخن های ما هنگامی که کوتاه می کنیم و یا از بین میروند دوباره رشد می کنند در حالی که سایر اعضای بدن اینطور نیستند 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، تیمی از محققان سلول بنیادی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی جمعیت جدیدی از سلول‌های بنیادی ناخن را شناسایی کرده‌اند که توانایی رشد دادن دوباره خود یا تفکیک‌شدن به شکل بافت‌های چندگانه را دارند.

تیم علمی به منظور یافتن این سلول‌های بنیادی گریزپا، از نوعی سیستم پیشرفته برای متصل‌کردن پروتئین‌های فلورسنت و برچسب‌های مرئی دیگر به سلول‌های ناخن موش‌ استفاده کرد. در این تحقیق، بسیاری از این سلول‌ها به طور مکرر تقسیم شدند و فلورسنس و برچسب‌ها را ضعیف کردند.

با این حال، سلول‌های معدودی که در بافت نرم متصل به قاعده ناخن قرار داشتند، فلورسنس و برچسب‌های قوی را حفظ کردند چون یا تقسیم نشده بودند یا این تقسیم به آهستگی صورت گرفته بود که این، ویژگی بسیاری از سلول‌های بنیادی است.

محققان سپس دریافتند این سلول‌های بنیادی که به کندی تقسیم می‌شدند، دارای انعطاف‌پذیری لازم برای اجرای نقش‌های دوگانه هستند و تحت شرایط عادی، در رشد ناخن‌ها و همچنین پوست مجاور آنها مشارکت دارند. با این حال، در صورتی که ناخن آسیب ببیند یا از بین برود، پروتئینی به نام Bone Morphogenic یا BMP به سلول‌های بنیادی سیگنال می‌دهد که فعالیتشان را انحصارا برای ترمیم ناخن تغییر دهند.

محققان اکنون به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که آیا سیگنال‌های درست یا سرنخ‌های محیطی می‌توانند سلول‌های بنیادی ناخن را برای تولید انواع اضافی بافت تحریک کرده و به طور بالقوه به ترمیم ناخن، نارسایی‌های انگشت، جراحات پوستی شدید و معلولیت‌ها کمک کنند یا خیر.

این کشف بسیار عجیب است زیرا ویژگی دوگانه سلول‌های بنیادی ناخن برای بازتولید هر دو پوست و ناخن تحت شرایط فیزیولوژیکی خاص منحصربه‌فرد بوده و با سلول‌های بنیادی دیگر پوست مانند سلول‌های فعال در فولیکول مو یا غدد عرق متفاوت است.

جزئیات این تحقیق در مجموعه مقالامات آکادمی ملی علوم امریکا ارائه شد.

دیدگاه جدیدی بگذارید