شناسایی پلیمر ضد انگل و میکروب در پوسته میگو و خرچنگ

محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پوسته میگو و خرچنگ پلیمری را شناسایی کردند که ضد انگل و ضد میکروب می باشد

محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پوسته میگو و خرچنگ پلیمری را شناسایی کردند که ضد انگل و ضد میکروب می باشد

ساری- ایرنا- رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از فعالیت تحقیقاتی گروه پژوهشگر این دانشگاه و شناسایی پلیمر طبیعی ضدانگل و ضد میکروبی از پوسته خرچنگ و میگو خبر داد.

مجید سعیدی' روز پنجشنبه در آیین افتتاح کنگره کشوری دانشجویی علوم دارویی در ساری، گفت: محققان گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با استخراج پلیمری از پوسته سخت خرچنگ و میگو (کایتوسانگ) و انجام تحقیقات علمی، به خاصیت نفوذ پذیری کم غشای پوسته خرچنگ و میگو پی بردند.

.نتاوی افزود: امید است با انجام مراحل بعدی تحقیقات علمی، برای مقابله با انگل و قارچ از این پلیمر استفاده شود. 

سعیدی به تغییر رویه دارو درمانی و مسیرهای کلاسیک در جهان اشاره کرد و گفت: استفاده بی رویه و مصرف آنتی بیوتیک ها بدون تجویز پزشک سبب شده است تا بدن در برابر این داروها مقاوم شود.

رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: به همین منظور نانو تکنولوژی و شیوه های جدید ساخت و تهیه دارو پا به عرصه گذاشته است.

وی ادامه داد: درحالی که پیش از این برای مقابله با بیماری ها، دارو به صورت شربت و قرص در اختیار بیماران قرار می گرفت، ولی امروزه با منسوخ شدن این مسیرهای کلاسیک ، شیوه های نانو و مدرن در حال جایگزین شدن است.

سعیدی مقاومت میکروبی در مقابل آنتی بیوتیک ها را چالش جهانی معرفی کرد و گفت: خود درمانی و تجویزهای نامناسب برای بسیاری از بیماری های عفونی با آنتی بیوتیک های قوی باعث شده تا میکروب ها در مقابل داروها مقاوم شوند.

وی افزود: میکروارگانیسم ها بتدریج با تغییرات نسبت به پذیرش دارو مقاوم شدند و با بیرون راندن آنتی بیوتیک ها اثرگذاری نخواهند داشت.

رییس دانشکده دروسازی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: استفاده از پژوهش های علمی برای به کارگیری تکنولوزی ساخت داروها هدف قرار گرفته و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی دارویی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال پیگیری است تا با به ثمر رسیدن آنها مقاومت میکروبی شکسته شود .

کنگره کشوری دانشجویی علوم دارویی که از امروز در ساری آغاز به کار کرد ، به مدت دو روز ادامه دارد.

270 عنوان مقاله به صورت پوستر و 36 مقاله به صورت سخنرانی در این کنگره ارائه می شود .ک/2

دیدگاه جدیدی بگذارید