شایعترین سرطان‌های مردان و زنان ایرانی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تشریح شایعترین سرطان‌ها در مردان و زنان ایرانی به مرگ سالانه ۵۵ هزار ایرانی بر اثر سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: با این وجود ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان و ۳۰ درصد قابل پیشگیری هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تشریح شایعترین سرطان‌ها در مردان و زنان ایرانی به مرگ سالانه ۵۵ هزار ایرانی بر اثر سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: با این وجود ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل درمان و ۳۰ درصد قابل پیشگیری هستند.

رضا ملک زاده در پنجمین نشست حامیان موسسه خیریه ریحانه اردبیل عنوان کرد: آمارها نشان می‌دهد که در ۲۰ سال آینده سرطان در جهان با افزایش ۸۰ درصدی جان افراد بی‌شماری را به مخاطره می‌اندازد.

وی افزود: هم اکنون در جهان میزان ابتلا به سرطان ۱۸۲ نفر در ۱۰۰ هزار و در ایران ۱۳۲ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است که در مقام مقایسه شرایط ما آنچنان که تبلیغ می‌شود وخیم نیست اما همچنان آمار ابتلا بسیار بالاست و باید چاره اندیشی شود.

ملک زاده ادامه داد: با تشکیل کمیته ملی کنترل سرطان در وزارت بهداشت اقدامات خوبی در سطح ملی در حال اجراست بطوریکه در ۴ برنامه شامل؛ پیشگیری از سرطان، ثبت سرطان، غربالگری برای برخی از سرطان‌ها و درمان سرطان ، راهکارهایی پیش بینی شده است و بصورت تحقیقاتی و عملیاتی درحال اجراست .

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: خوشبختانه ۵۰ درصد سرطان‌ها در کشور قابل درمان است و ۳۰ درصد قابل پیشگیری است.

ملک زاده تصریح کرد: شایعترین سرطان در مردان در ایران سرطان معده و در زنان سرطان سینه است.

وی ادامه داد: طول عمر بیشتر، تریاک، سیگار، قلیان، مصرف فست فودها، غذاهای چرب و برشته، نوشابه، مواد غذایی و آب‌های حاوی نیترات و مصرف بیش از حد نمک از دیگر عوامل موثر بر شیوع سرطان هستند و در مقابل مصرف کلسیم، لبنیات، سبزیجات و گوشت سفید ماهی و سایر غذاهای دریایی می تواند در پیشگری از سرطان موثر باشد.

ملک زاده در خصوص راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان در اردبیل گفت: با توجه به بالا بردن سرطان معده در شمال کشور و اردبیل ایجاد و راه اندازی انستیتو کانسر در این استان ضروری بوده و وزارت بهداشت حمایت های لازم را در این زمینه بعمل خواهد آورد.

احداث ساختمان مرکز تحقیقات سرطان 

در این رابطه فرهاد پورفرضی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز در جلسه ای که با حضور معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت به منظور بررسی مشکلات بیماران سرطانی در اردبیل برگزار شد، ضمن تشریح وضعیت موجود سرطان به اقدامات انجام گرفته در دانشگاه در جهت پیشگیری و درمان سرطان پرداخت.

پورفرضی گفت: به لحاظ بالا بودن آمار ابتلا به سرطان معده در اردبیل، محققین و اساتید دانشگاه علوم پزشکی آمادگی دارند در برنامه پیشگیری و درمان سرطان در برنامه کشوری کوهورت، همکاری های لازم را با وزارت بهداشت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت صدور مجوز برای احداث انستیتو سرطان از سوی معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت محل مورد نظر جهت احداث با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط استانی مشخص و با کمک خیّر اردبیلی ؛ آقای جعفرزاده این مرکز احداث می‌شود.

منبع:شفاف نیوز

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد