سنجش میزان تهاجمی بودن سرطان پروستات

دانشمندان انگلیسی روش جدیدی ابداع کردند که می توانند میزان تهاجمی بودن سرطان پروستات را سنجیده و به پزشک برای انجام عمل جراحی کمک کنند

دانشمندان انگلیسی روش جدیدی ابداع کردند که می توانند میزان تهاجمی بودن سرطان پروستات را سنجیده و به پزشک برای انجام عمل جراحی کمک کنند 

 در حال حاضر برای تشخیص سرطان پروستات، اسکن ام‌آر‌آی و نمونه‌برداری از بافت انجام می‌شود که میزان گسترش تومور را مشخص می‌کند.

 در برخی موارد بیمار مجبور به انجام عمل جراحی و برداشتن پروستات می‌شود که این مسأله موجب بی‌اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی می‌شود؛ یک چهارم سرطان پروستات به نوع تهاجمی تبدیل می‌شود.

افرادی که روند پیشرفت سرطان در آنها کند است، نیاز به انجام عمل جراحی نداشته و تنها باید بصورت سالانه تحت کنترل قرار بگیرند؛ اما مشکل اصلی تمایز قائل شدن بین یک تومور با رشد کم و یک تومور خطرناک است.

محققان مرکز تحقیقات سرطان نشانگر زیستی در انگلیس آزمایش جدیدی را ابداع کرده‌اند که با بررسی ژن‌ها در تومور، میزان تهاجمی بودن سرطان پروستات را مشخص می‌کند.

در آزمایش Prolaris از نمونه بافت گرفته شده در بیوپسی استفاده می‌شود، اما به جای بررسی ساختارهای سلول‌ها، سرطان با جزئیات دقیق‌تر بررسی می‌شوند؛ با افزودن مواد شیمیایی امکان باز کردن سلول‌ها و استخراج دی‌ان‌ای فراهم می‌شود.

محققان 31 ژن و پروتئین را مورد بررسی قرار دادند که میزان فعالیت سلول‌های سرطانی و تهاجمی بودن تومور را فراهم می‌کند.

هزینه انجام این آزمایش 1200 پوند است.

ایسنا

دیدگاه جدیدی بگذارید