روماتیسم در کودکان ممکن است به فلج منجر شود

روماتیسم از جمله بیماری هایی است که علائم خاصی ندارد مانند دیابت و اگر در کودکان رخ بدهد ممکن است منجر به معلولیت و فلج در کودکان شود

روماتیسم از جمله بیماری هایی است که علائم خاصی ندارد مانند دیابت و اگر در کودکان رخ بدهد ممکن است منجر به معلولیت و فلج در کودکان شود 

دبیر اجرایی دهمین همایش اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان : از علایم این بیماری تب های طولانی، آفت های مکرر دهانی و اسهال های دوره ای، بثورات جلدی ، عفونت دستگاه عضلانی ، التهاب مفاصل از نشانه های قابل توجه اختلالات روماتیسمی محسوب می شود.

به گفته وی تب علت عفونی دارد اما تب های دوره ای که مکرر کودکان به آن مبتلا می شوند اگر همراه به بثورات جلدی باشند می تواند شک پزشک را به بیماری روماتیسم را قوی تر نماید.

وی توضیح داد: طب روماتیسم اطفال به عنوان طب جدیدی درخاورمیانه محسوب می شود . اکنون کشور ما مرکزی برای درمان این بیماری است و بیماران بسیاری از کشورهای همسایه مانند عراق ،پاکستان، افغانستان،سوریه و تاجیکستان برای مداوا به ایران می آیند.

شیاری ادامه داد:اهمیت ارجاع این بیماران در واقع از بروز معلولیت ها جلوگیری می کند و تشخیص آن سریع و درمان به صورت تهاجمی است . 

شیاری ادامه داد :برخی از بیماری های روماتیسمی می توان در دوران کودکی درمان کرد و برخی دیگر مانند لوپوس و آرتریدروماتوئید می تواند فرد را تا پایان عمر درگیر کند و دراین میان کار پزشک خاموش کردن این بیماری است .

فوق تخصص روماتولوژی کودکان اضافه کرد: تب دوره ای به نام 'ام .اف .ام' که در خراسان ،گرگان ،سبزوار ، مازندران ، دیلمان ، لنگرود ، اراک وجود دارد قابل انتقال است و ژن آن نیز شناسایی و کشف شده و قابل درمان بوده واگر به موقع درمان نشود موجب عارضه کلیوی و تخریب کلیه می شود.

شیاری توضیح داد: در این کنگره به اورژانس های محیطی مانند برق گرفتگی، گرمازدگی و مسمومیت با مواد مختلف مانند منوکسید کربن، شیشه و مواد مخدر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

دبیر اجرایی دهمین همایش اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان اضافه کرد :همچنین در این همیش آلرژی، کهیر، اگزما، کاهش رده های سلولی، مشکلات تنفسی در نوزادان، اختلالات رفتاری در کودکان، مشکلات روماتیسمی، عفونت های دستگاه عصبی مرکزی، سرفه های کودکان، بیماری های قلبی، بالا بودن میزان قند خون از دیگر موضوعاتی است که بحث و بررسی می شود.

شیاری اضافه کرد :در کشور آماری از میزان ابتلا به اختلالات رفتاری وجود ندارد اما در آینده آمار دقیقی از این اختلالات اعلام خواهد شد.

وی به بیماری عفونی شایع کودکان اشاره کرد و اظهار کرد :عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی جزو عفونت های شایع در کودکان است .

شیاری افزود :عفونت های گوارشی، ادراری و عصبی مرکزی از دیگر بیماری های عفونی اطفال است که در این همایش به این موضوع پرداخته خواهد شد .

وی در خصوص نقش تزریق واکسن گفت:واکسیناسیون می تواند عاملی برای کنترل بیماری های عفونی محسوب شود و برای ارتقای سیستم ایمنی بدن به دو روش (طبیعی و مصنوعی ) واکسیناسیون انجام می شود .

شیاری افزود :در روش طبیعی بیماری آبله مرغان بدن علیه ویروس ها پادتن می سازد و در روش مصنوعی نیز با واکسیناسیون سیستم ایمنی بدن ارتقاء پیدا می کند.

به گفته این فوق تخصص روماتولوژی کودکان اثربخشی واکسن با توجه به نوع بیماری در افراد متفاوت است. 

دهمین همایش اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان در روزهای 25 تا 28 آذر در تالار قائم بیمارستان مفید برگزار می شود

دیدگاه جدیدی بگذارید