روغن حیوانی برای ترمیم زخم و سوختگی ؟!

برخی افراد بر این باورند که روغن های حیوانی می تواند در بهبود سوختگی و زخم اثر بخش باشد ، حال آنکه این موضوع صحت نداشته و مطالعات کافی در این زمینه هیز انجام نشده است

برخی افراد بر این باورند که روغن های حیوانی می تواند در بهبود سوختگی و زخم اثر بخش باشد ، حال آنکه این موضوع صحت نداشته و مطالعات کافی در این زمینه هیز انجام نشده است

یکی از شایع ترین تروماهای جهانی سوختگی است،  طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی هرساله بیش از 300 هزار مورد مرگ در ارتباط با حوادث آتش سوزی به تنهایی در دنیا اتفاق می‌افتد.

مراقبت‌های طولانی مدت و هزینه‌های بالای درمان و بازتوانی، منجر به افزایش گرایش محققان به درمان‌های مکمل و استفاده از ترکیباتی که منشاء طبیعی دارند و ارزان تر هستند، شده است و طی مطالعات اخیر روغن‌های استخراج شده از بافت چربی حیوانات همچون روغن ماهی، شترمرغ و کروکودیل ترکیباتی هستند که توجه محققان طب سنتی را به خود معطوف کرده‌ اند.

 روغن حیوانی گوسفند معروف به روغن زرد جزو ترکیباتی است که از دیرباز در بسیاری از نقاط ایران به ویژه مناطق جنوبی از قبیل کهنوج، جیرفت و بافق جهت درمان زخم مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین روغن الاغ که در ابتدا از کشور ارمنستان به ایران آمد، در شهرهای شمال غربی ایران همچون ارومیه برای تسکین درد و ترمیم زخم به کار گرفته می شود.

هم اکنون در برخی از مناطق کشور درمان سوختگی به شکل غیر استاندارد و سنتی توسط این روغن ها انجام می گیرد، با توجه به باور عمومی در زمینه ترمیم سوختگی توسط روغن های حیوانی، تا به حال مطالعات کافی در مورد چگونگی و میزان تاثیر این مواد بر روی ترمیم زخم سوختگی صورت نگرفته است.

 در مقایسه میزان تاثیرگذاری بر ترمیم زخم سیلور سولفادیازین به دلیل ایجاد تاخیر در ترمیم، گزینه مناسبی برای ترمیم سوختگی درجه دو نیست، استفاده از هرگونه روغن‌های حیوانی برای تسریع ترمیم زخم های سوختگی توصیه نمی‌شود و از آنجا که علت مصرف سیلور اثر ضد میکروبی آن است، بهتر است آنتی بیوتیک برای سوختگی درجه دو انتخاب شود.

ایسنا

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد