دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی

دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می شود

دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می شود

به گزارش وبدا، پيرو ابلاغ آيين نامه دوره تكميلي قانون مصوب سال ١٣٦٧، در روزهای اخیر ، برخی صاحبان حرف پزشکی و متخصصان نسبت به مصوبه اخیر وزارت بهداشت درخصوص ادامه دوره تکمیلی PhD آزمایشگاه ابراز نگرانی کردند که دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصص معاونت آموزشی این وزارتخانه جهت شفاف سازی بیشتر موضوع و تنویر افکار جامعه پزشکی اطلاعیه ای در این خصوص صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی یک دوره تکمیلی است که با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می شود و به این افراد در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره صرفا گواهینامه پایان دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی ارائه خواهد شد.

متن کامل اطلاعیه دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصص معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر است:

-اجرای دوره تکمیلی PhD آزمایشگاه، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که وزارت بهداشت، به عنوان مجری قانون مکلف به تدوین و اجرایی سازی آن بوده است.

- در طی روند اجرایی سازی این مصوبه نیز تا حد امکان تلاش گردیده است که شأن علمی و صنفی هر دو طرف حفظ شده و در نهایت، ارتقای خدمات آزمایشگاهی به جامعه به عنوان اصلی ترین هدف نظام سلامت در این مقوله محقق گردد.

- بنابراین همانگونه که اجرای این دوره ها، ناظر به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است، لغو و یا اصلاح آن نیز، طبیعتاً بر اساس قانون مجلس محترم خواهد بود که مسیر پیگیری آن از سوی متخصصان محترم از مراجع قانونی ذی¬ربط باز است.

- دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی یک دوره تکمیلی است و با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می شود و به این افراد در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره صرفا گواهینامه پایان دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی ارائه خواهد شد.

- ضروری است دستياران آسيب شناسي مطابق با تعهدات قانوني به وظيفه خدمت رساني همزمان با آموزش ادامه دهند و استنكاف از انجام وظايف مورد اشاره دور از شأن جامعه پزشکی و مغایر با اصول اخلاق حرفه ای است. هرچند که مسیر اعتراضات منطقی و پیگیری از مجاری قانونی برای این دستیاران باز است.

- ضروری است هيات ممتحنه رشته آسيب شناسي که منصوب وزارت بهداشت بوده و مي بايد وظايف محوله خود را منطبق با ضوابط قانوني عهده دار باشد، در پیاده سازی و اجرای تکالیف قانونی وزارت متبوع همراهی کرده و با همکاری و طمانینه و با لحاظ نمودن شرایط کشور در مقطع کنونی، از خدشه دار شدن چهره علمی این هیأت و ورود به مسایل صنفی و حرفه ای، که دون شان آکادمیک هیات ممتحنه است، پرهیز نمایند.

- همچنین در راستاى اجراي وظايف ذاتي وزارت بهداشت كه ارائه خدمات بهينه و با بالاترين كيفيت به بيماران محترم ميباشد اين وزارتخانه به منظور ارتقاء خدمت به مردم عزيز ميهن مان تدوين نظام جامع خدمات آزمايشگاهي با مشاركت كليه متخصصين و كارشناسان دلسوز و آگاه را در دستور كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داده است، که در اولین فرصت گزارش اقدامات به استحضار عموم اساتید و ذی نفعان خواهد رسید.

 

وزارت بهداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید