دندانپزشک از بیماری لثه می گوید (قسمت اول )

دندانپزشک از بیماری لثه می گوی

 

بیماری های مختلفی بافت های اطراف دندان را تهدید می کند که عامل اکثر آنها باکتری بوده و باعث عفونت در لثه ها ، استخوان و رباط ها ( که دندان را داخل آرواره نگه می دارند ) می گردد ، پیشرفت بیماری بافت اطراف دندان ممکن است بسیار سریع و یا کند داشته باشد و در بسیاری موارد بدون احساس درد می باشد .

  شاید شما از وجود این بیماری در دهان خود خبر نداشته باشید در حالی که این بیماری به سرعت در حال پیشرفت باشد و شما را دچار آسیب شدید لثه و استخوان آرواره کند که در این حالت از دست رفتن دندان غیر قابل اجتناب خواهد بود ، بنابراین حتما بطور منظم برای معاینه دندانها به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

دندانپزشکان جرم دندان را عامل اصلی بیماری لثه می دانند :

 

باکتر های موجود در پلاک دندان ( پلاک دندان : لایه های بی رنگ و چسبنده ای متشکل از باکتری که همیشه روی دندان ها تشکیل میشود ) باعث بیمار شدن بافت های اطراف دندان می گردد ، این باكتریها سمومیاز خود ترشح میكنند كه لثهها را تحریك كرده و منجر به از هم گسیختگی اتصال بافتهای لثه به دندانها میشود . به مرور زمان این سموم میتواند بافتهای لثه را از بین ببرد و با پیشرفت عفونت به ضایعات استخوانی منجر شود .

 

دندانپزشک از بیماری لثه می گوید (قسمت اول )

 

چنانچه پلاك روی دندان برداشته نشود، میتواند با مواد دیگر تركیب شده و به رسوب سخت و متخلخلی به نام جرم یا «باره» تبدیل شود ، جرم روی سطح دندان و بالای خط لثه ممكن است در بیماریهای بافت اطراف دندان دخالتی نداشته باشد، اما وجود جرم روی سطح ریشه دندان و زیر لثهها، برداشتن پلاك و باكتریهای جدید را دشوارتر میكند . برخلاف اینكه پلاك را خود فرد نیز میتواند از سطح دندان بردارد، اما جرم یا باره دندان فقط توسط دندانپزشك یا بهداشت كار دندان برطرف ميشود .

 

به دندانپزشک مراجعه کنید : 

 

دندانپزشك با ویزیتهای دندانپزشكی منظم میتواند بیماریهای بافتهای اطراف دندان را در مراحل اولیه، قبل از صدمه ديدن غیرقابل برگشت استخوانها و دندانها تشخیص دهد. این بیماریها پیشرونده بوده و ابتدا علائم ناراحتكنندهای ایجاد نمیكند تا در مورد وجود مشكل به شما هشدار دهد. با این همه ، درد در مراحل پیشرفته یا در بیماریهای با پیشرفت سریع ممكن است رخ دهد بنابراین آنقدر صبر نكنید كه دندان درد به سراغتان بیاید .

 

دندانپزشک از بیماری لثه می گوید (قسمت اول )

 

دندانپزشك در طول معاینات عمومی، لثههای شما را از نظر مشكلات بافتهای اطراف دندان معاینه و با استفاده از وسیلهای به نام سوند پریودونتال، اتصال بافت لثه به دندان، عمق شیار بین لثهها و دندانها و عمق پلاكها را اندازهگیری میكند ، همچنین ممكن است برای بررسی تخریب استخوان نیاز به گرفتن عكس رادیوگرافی پیدا شود .

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد