جلوگیری از پوسیدگی دندان از 2 تا 12 سالگی

دوران طلایی رسیدگی به دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان فاصله بین 2 تا 12 سالگی است و در هر 6 ماه یک بار باید تحت معاینات دندانپزشک قرار گیرد

دوران طلایی رسیدگی به دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان فاصله بین 2 تا 12 سالگی است و در هر 6 ماه یک بار باید تحت معاینات دندانپزشک قرار گیرد 

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر «وحید رضایی موید» روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران به مناسبت برگزاری چهاردهمین کنگره انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی اظهار کرد: براساس دستورالعمل های بهداشتی باید کودک را قبل از دو سالگی تحت معاینات دندانپزشکی قرار داد و با انجام فلوراید تراپی، فیشور سیلنت و معاینات دوره ای هر 6 ماه یک بار از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کرد. 

وی افزود: در صورتی که با انجام اقدامات پیشگیرانه مانع از بروز پوسیدگی دندان ها تا 12 سالگی شد می توان گفت که با وجود این پتانسیل ایجاد شده و ادامه مراقبت ها افراد تا آخر عمر دچار پوسیدگی دندانی نمی شوند.

رضایی موید به نقش تغذیه در پیشگیری از بروز پوسیدگی دندانی اشاره کرد و گفت: افزایش مصرف لبنیات و کم کردن مصرف مواد شیرین تا حد بسیار زیادی می تواند از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کند.

وی به استفاده از نخ دندان و دهان شویه ها در کنار استفاده از مسواک تاکید کرد و گفت: مسواک تنها سطح رویی دندان ها را تمیز می کند و سطح میانی دندان ها که محل اصلی ایجاد پوسیدگی است تنها با استفاده از نخ دندان پاکیزه می شود.

رضایی موید گفت: درمان های دندانپزشکی با پیشرفت پوسیدگی ها پیچیده می شود و هزینه های آن بالا می رود و درصد موفقیت آن نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

رییس چهاردهمین کنگره سالیانه انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی گفت: این کنگره با حضور بیش از 1500 نفر از متخصصان رشته های مختلف دندانپزشکی سراسر کشور از 20 تا 22 آبان ماه در هتل المپیک برگزار می شود.

رضایی موید دندانپزشکی جامعه نگر بر اساس آموزه های اجتماعی، بهداشت، پژوهش، افزایش دانش دندانپزشکان و آشنایی آنها با ابزار و لوازم پیشرفته دندانپزشکی را از جمله اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.

دیدگاه جدیدی بگذارید