تغذیه مناسب و تناسب اندام

اگر می خواهید اندام مناسب داشته باشید باید یک برنامه غذایی درست و مناسب را در پیش گیرید تا اندامی زیبا داشته باشید و از بروز چاقی جلوگیری کنید

اگر می خواهید اندام مناسب داشته باشید باید یک برنامه غذایی درست و مناسب را در پیش گیرید تا اندامی زیبا داشته باشید و از بروز چاقی جلوگیری کنید

تعریف چاقی 

به طور كلى چاقى عبارت است از عدم تعادل بین انرژى دریافتى و انرژى مصرفى، كه با ذخیره بیش از حد چربى نمایان مى شود. در حقیقت براى تجمع چربى در بدن هیچ ظرفیت محدود و معینى وجود ندارد و وقتى كه ذخایر سلول هاى چربى اشباع مى شود  بدن شروع به افزایش تعداد سلول هاى چربى مى كند و تعداد سلول ها هیچ گاه كم نخواهد شد، بلكه فقط پُر و خالى مى شوند. به همین دلیل لاغر شدن فردى كه فقط ظرفیت سلول هایش افزایش یافته است، یعنى از چربى اشباع شده است خیلى ساده تر است از كسى كه تعداد سلول هاى چربى در بدن او اضافه شده است .جالب است بدانید كه نه تنها مقدار چاقى بلكه محل توزیع و تجمع چربى در بدن نیز مى تواند در مشخص كردن خطر ابتلا به بیمارى هاى وابسته به چاقى مؤثر باشد. 

 چاقي مردانه (android ) يا به شكل سيب كه قسمت عمده چربي در شكم ( ناحيه مركزي بدن) تجمع مي يابد.اين افراد بيشتر از دسته ديگر در معرض خطر عوارض بيماري ها بالاخص بيماري هاي قلبي عروقي هستند. 

 چاقي زنانه (gynoid ) به شكل گلابي كه قسمت عمده چربي در قسمت هاي محيطي (عمدتا” در باسن وران) تجمع مي يابد. اين نوع توزيع چربي  ،نسبت به نوع مردانه خطر كمتري را به همراه دارد.

عوارض چاقی و اضافه وزن

اغلب افراد دچار اضافه وزن از اعتماد به نفس پایین و ترس هاي بیهوده و بی دلیل رنج می برند. تحمل آن ها در برابر گرماي محیط کمتر است، در انجام فعالیت هاي فیزیکی دچار مشکل بوده و به دلایل فیزیکی و یا روان شناختی، مشکلات جنسی دارند.  به نظر می رسد این مشکلات اجتماعی و روان شناختی حتی بیش از مشکلات جسمی مربوط به چاقی، افراد مبتلا به این عارضه را آزار می دهند.

 دلیل بروز چاقی 

الف) علل ژنتیکي: بین ۷۰-۲۵ درصد از تغییرات غیر طبیعی در وزن بدن ناشی از مسائل مربوط به ژن می باشد علت بالابودن طیف حداقل و حداکثر ذکر شده تفاوت منابع علمی و کتب مرجع چاقی است ولی در کل بایستی اذعان داشت که نقش عوامل ژنتیکی درچاقی ثابت شده است و با توجه به مطالعات خانوادگی که هم خوانی نمايه توده بدني BMI  را در منسوبین درجه اول نشان داده است این موضوع به اثبات رسیده است که نقش اختلالات ژنتیکی چیزی غیر قابل انکار است. طبق تحقیقات انجام گرفته مشخص شده است که عواملی چون سوخت و ساز پائین درحال استراحت ، اثر حرارت کم مواد غذایی و یا عدم سوخت و ساز کامل چربی به همراه تمایل زیاد بدن برای استفاده از کربوهیدراتها (مواد قندی) به عنوان سوخت می توانند زمینه ژنتیکی چاقی را نشان دهند.

ب) عوامل محیطی: اختراعات و ابداعات مختلف در جهت راحتی انسان به طور غیر مستقیم سبب افزایش چشمگیر چاقی در دنیا شده است. اتومبیل ،آسانسور، پله برقی، ماشین های لباسشوئی و ظرفشویی، دستگاه های کنترل از راه دور، مایکروویو و هزاران مورد دیگر همگی انسان را از تحرک واداشته و از طرف دیگر غذاهای آماده، رستوران ها و تولید موادغذایی در بسته بندی های بزرگ مثل سس مایونز خانواده، چیپس خانواده و… عوامل مساعدی برای حرکت کمتر و مصرف بیشتر كالري را فراهم آورده است .

ج) بیماریها : بسیاری از بیماری ها با توجه به مکانیسم آنها باعث چاقی می شود کم کاری غده تیروئید سبب کاهش هورمونهای تیروئيدی می شود که این هورمونها نقش بسیار مهمی در سوخت و ساز مواد غذایی در بدن دارند و کم شدن آنها باعث ذخیره سازی چربی و در نتیجه چاقی می شوند .بیماریهای دیگری چون اختلالات عصبی- عضلانی، بیماری های استخوان و مفاصل بصورت غیر مستقیم و از طریق کاهش فعالیت باعث چاقی می شوند. اختلال در هورمونهای جنسی چه در زنان و چه در مردان ممکن است تعادل متابولیکی بدن را بهم زده و یکی از عوارض خود را با چاقی نشان دهند.

د) داروها : بسیاری از داروها در افزایش وزن نقش دارند این اثرات ممکن است مستقیم باشد مثل داروهای ضدبارداری یا کورتون ها و یا در اثر پیامدهای ناشی از دارو باشد مثل داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب که با ایجاد خواب آلودگی و بی تحرکی سبب کاهش در مصرف انرژی می شوند.

ه) اختلالات عصبی و مشکلات روانی:  افرادي كه از مشكلات روحي رواني رنج مي برند معمولا كم تحرك هستند واين موضوع خو موجب اضافه وزن و چاقی مي شود. مصرف داروهای مختلف این اثرات را دو چندان می نماید.

دانلود مقاله 

وزارت بهداشت

دیدگاه جدیدی بگذارید