ترکیب خطرناک لیمو و آفتاب

 استفاده از لیمو به عنوان آب میوه بخصوص در هوای گرم تابستان می تواند خوشایند و سردکننده باشد ، اما در عین حال می تواند منجر به سوختن پوست هم بشود که به نام بیماری فیتوفوتودرماتایتیس شناخته می شود .

  استفاده از لیمو به عنوان آب میوه بخصوص در هوای گرم تابستان می تواند خوشایند و سردکننده باشد ، اما در عین حال می تواند منجر به سوختن پوست هم بشود که به نام بیماری فیتوفوتودرماتایتیس (Phytophotodermatitis) شناخته می شود 

متخصصان پوست در دانشگاه علوم پزشکی بیلور در هیوستن آمریکا بر این باورند که هنگامی که ماده خاص گیاهی به سطح پوست انسان سرایت می کند ، باعث حساس شدن آن بخش از پوست در برابر نور می شود .

در فصل تابستان ، آب لیمو به عنوان یکی از دلایل رایج این نوع بیماری شناخته می شود . 

علائم این بیماری تقریبا شبیه آفتاب سوختگی یا کهیر حاصل از تماس با گیاه پیچک سمی آمریکایی می باشد و شامل ایجاد شدن گلگونی ، سرخی ، تورم و تاول می شود که در نهایت خارش آور و دردناک است و منجر به تغییر رنگ پوست می شود .

این مولکول حساسیت دهنده نسبت به نور (Photosensitizing molecule)در گیاهان دیگر مانند کرفس ، ، زردک ، رازیانه و برخی مرکبات دیگر نیز شناسایی شده است .

تماس پوست با مایعات این نوع میوه ها و گیاهان ، ایجاد خراش بر اثر تماس پوست با شاخه های این گیاهان یاوجود ذرات معلق در هوا باعث قرار گرفتن پوست در معرض این مولکول می شود .

اما فقط تنها گیاه نیست که باعث این عکس العمل پوستی می گردد . پوست باید در معرض نور خورشید همراه با این مولکول گیاهی قرار گیرد تا این واکنش صورت پذیرد .

درمان این واکنش پوستی همانند درمان کهیر پیچک سمی آمریکایی می باشد . کمپرس های سرد و کرم های دارای هیدروکورتیزون همراه با آنتی هیستامین ازراه دهان برای معالجه مشکل پوستی توصیه می شود .

اما پیشگیری بهترین روش است . همیشه متوجه محصولات گیاهی که پوست شما در معرض تماس با آنها قرار دارد باشید و فورا این ناحیه از پوست را قبل از اینکه بیرون از منزل بروید و در معرض آفتاب قرار بگیرید ، با آب شستشو دهید و مانند همیشه برای داشتن پوست خوب و سالم از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و همیشه به جای آفتاب در سایه قرار بگیرید . 

شهرپزشک

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد