تجارب بارداری

آیا خبر دارید که باردارید؟اگر بله ، شما روي نخستین پله مادري پا گذاشته‌ايد.

آیا خبر دارید که باردارید؟اگر بله ، شما روي نخستین پله مادري پا گذاشته‌ايد.


شايد هنوز از باردار شدن‌تان باخبر نشده باشيد، ممكن است در روزهاي اول بارداري‌تان، هيچ نشانه متفاوت و شك‌برانگيزي را تجربه نكنيد يا اينكه به‌خاطر بي‌اطلاعي‌تان در اين مورد، نشانه‌هاي مادر شدن‌تان را از خستگي كاري گرفته تا آلودگي هوا، به موضوعات ديگري ربط دهيد. اما اگر در اين صفحه با ما باشيد، مي‌توانيد از آنچه در هر لحظه بارداري در وجودتان مي‌گذرد، باخبر شويد و با آمادگي بيشتري 9ماه انتظارتان را سپري كنيد.

در اين مطلب، آنچه در ماه اول بارداري تجربه مي‌كنيد و كارهايي كه براي حفظ سلامت خود و جنين‌تان بايد انجام دهيد را با شما در ميان مي‌گذاريم.
با اين خستگي چه كنم؟

طبيعي است كه به دليل تغييرات هورموني كه در بدن‌تان ايجاد شده، احساس خستگي كنيد. بنابراين بايد تا مي‌توانيد استراحت كنيد. البته اين كار در صورتي كه شاغل باشيد كمي سخت است. سعي كنيد يك شب در هفته را خيلي زود به تختخواب برويد و اگر ديديد خواب‌تان نمي‌برد با خواندن كتاب يا شنيدن يك موسيقي آرام بدن و ذهن‌تان را از استرس دور كنيد. تلفن‌تان را خاموش كنيد و اصلا به كار فكر نكنيد.

افزايش بزاق طبيعي است

خانم‌هايي كه دچار ويار صبحگاهي هستند معمولا از افزايش بزاق نيز شكايت دارند. متخصصان دليل واضحي براي آن در نظر نگرفته‌اند اما احتمال مي‌دهند به دليل تغييرات هورموني باشد. براي اينكه بزاق بيش از حد آزاردهنده نباشد، مي‌توانيد از دهان‌شويه‌هاي نعنايي استفاده كنيد يا دندان‌هاي‌تان را با خميردندانی با مزه خوب مسواك كنيد. كار ديگري كه مي‌توانيد انجام دهيد، جويدن آدامس بدون قند است.

در ذهن‌تان چه اتفاقي مي‌افتد؟

ممكن است مدام خواب ببينيد كه بارداريد يا حتي بارداري‌تان نوعي سورپرايز براي‌تان باشد. هرچه باشد ممكن است لحظاتي براي‌تان پيش بيايد كه از تغيير بزرگي كه با آمدن كودك قرار است اتفاق بيفتد، بترسيد. اين كاملا طبيعي است و به هيچ عنوان به اين معني نيست كه شما آمادگي مادر شدن نداريد. خوشبختانه طبيعت به شما 9 ماه فرصت داده كه حركات و رشد كودك را در خودتان احساس و بيشتر به مادر شدن عادت كنيد.

ويتامين‌هاي قبل از تولد را جدي بگيريد

فكر مي‌كنيد اگر رژيم سالم داشته باشيد باز هم نياز به ويتامين مكمل داريد؟ بدون شك بله. هدف از مولتي‌ويتامين‌هايي كه در دوران بارداري مصرف مي‌شود نه‌تنها تامين كمبود دريافت آن است بلكه يك مراقبت ارزشمند براي شما و كودك است. بنابراين اگر قبل از بارداري از اين مولتي‌ويتامين‌ها استفاده نمي‌كرديد، بهتر است فورا شروع كنيد. فوليك اسيد يكي از مهم‌ترين ويتامين‌هايي است كه بايد حتما مصرف شود. 400 ميلي‌گرم در روز خطر نقص عصبي را به‌شدت كاهش مي‌دهد.


چي بخوريد چي نخورید؟

حتما مي‌دانيد كه دارو، سيگار و الكل در اين دوران به هيچ‌عنوان نبايد استفاده شوند اما آيا مي‌دانستيد سيستم ايمني بدن شما در اين دوران ضعيف مي‌شود و بيشتر درمعرض باكتري‌های غذاها قرار مي‌گيرد؟ شايد بهتر باشد در اين 9 ماه خيال بيرون از خانه غذا خوردن را از سرتان خارج كنيد.

اينها را نخوريد:

• تخم‌مرغ نيمه‌خام يا عسلي يا سس مايونز خانگي و بستني‌هاي غيرپاستوريزه كه حاوي تخم‌مرغ نپخته هستند، ممكن است حاوي باكتري سالمونا باشند و مسموميت غذايي ايجاد كنند.

• گوشت خام يا نيمه‌پز ممكن است باكتري‌هايي مانند سالمونلوسيس داشته باشد كه منجر به سقط جنين مي‌شود، بنابراين استيك نيم‌پز در اين دوران به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود.

• پنه و پنيرهاي آبي و نرم و پنير گوسفند خانگي و پاستوريزه نشده به‌دليل آنكه ممكن است حاوي مقدار زيادي باكتري ليستريا باشند كه مي‌تواند عامل سقط، زايمان زودرس يا مرگ جنين باشد.

• تازگي‌ها به شمار طرفداران غذاهاي بين‌المللي به‌ويژه سوشي هر روز افزوده مي‌شود. اما سوشي به‌دليل آنكه مي‌تواند منبع انگل و باكتري باشد، در رشد جنين اختلالاتي ايجاد مي‌كند و منجر به عقب‌ماندگي‌هاي رشدي می‌شود.

• ماهي‌هايي مانند شيرماهي مقدار زيادي جيوه دارند كه باعث اختلال در مغز و تاخير در رشد اندام‌هاي جنين مي‌شود.

• مصرف كافئين زياد مي‌تواند باعث كاهش وزن نوزاد و گاهي سقط شود.


دیدگاه جدیدی بگذارید