برنج قهوه ای را جایگزین برنج سفید کنید

برنج قهوه ای صیقل کمتری نسبت به برنج سفید خورده است بنابراین دارای فیبر بیشتری بوده و فاصله شما را از دیابت بیشتر می کند

برنج قهوه ای صیقل کمتری نسبت به برنج سفید خورده است بنابراین دارای فیبر بیشتری بوده و فاصله شما را از دیابت بیشتر می کند

مینو حاجیان، کارشناس ارشد ﺍﺩﺍﺭه ﻏﺬﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬﺍ ﻭ ﺩﺍﺭﻭ اظهار کرد غلات کامل و سبوس‌دار از جمله سالم‌ترین مواد غذایی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برنج قهوه‌ای از جمله غلات کامل است و می‌توان همراه با مصرف غلات کامل دیگر مانند جو و گندم کامل خطر ابتلا به دیابت را کاهش داد.

حاجیان تأکید کرد: برنج قهوه‌ای بخشی از فیبر، مواد معدنی، ویتامین و  برخی از ترکیبات فنولی مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می‌کند و پیشنهاد می‌شود به‌دلیل خواص سلامتی‌بخش آن در رژیم غذایی هفتگی افراد حداقل به‌میزان دوبار در هفته قرار گیرد.

کارشناس ارشد ﺍﺩﺍﺭه ﻏﺬﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬﺍ ﻭ ﺩﺍﺭﻭ، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو برای واحدهای متقاضی فرآوری و بسته‌بندی برنج قهوه‌ای پروانه ساخت یا شناسه نظارت کارگاهی صادر می‌کند.

وی گفت: پس از برداشت پوسته ابتدایی خارجی‌ترین لایه شلتوک در کارخانه فرآوری برنج، برنج قهوه‌ای، برنج سفید حاصل می‌شود که لایه سبوس آن گرفته شده است.

حاجیان با بیان اینکه برنج قهوه‌ای از ارزش غذایی بالاتری نسبت به برنج سفید برخوردار است، افزود: هرچه میزان صیقل بیشتر باشد برنج تولیدی سبوس کمتری داشته شفاف و شیشه‌ای‌تر خواهد بود.

وی بیان کرد: کیفیت پخت و خوراک برنج قهوه‌ای نقش مؤثری در ترویج مصرف و پذیرش این محصول توسط مصرف کننده دارد و لازم است به‌تدریج با فرهنگ‌سازی، ترویج خواص برنج قهوه‌ای و بهبود جایگاه مصرف برنج قهوه‌ای در رژیم غذایی هفتگی مصرف کنندگان باز شود.

کارشناس ارشد ﺍﺩﺍﺭه ﻏﺬﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬﺍ ﻭ ﺩﺍﺭﻭ، در پایان خاطرنشان کرد: برنامه ارتقای ایمنی و سلامت محصول برنج از آبان ماه 92 در دو سطح واردات و تولید داخل در سازمان غذا و دارو مصوب و به‌صورت کشوری اجرا شده است

 

تسنیم

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد