اضافه وزن توسط باکتری های دستگاه گوارش

اگر شما رعایت رژیم غذایی خود را می کنید و فعالیت ورزشی مرتب دارید ، اما هنوز وزن شما در حال افزایش است ، به احتمال زیاد مشکلات جسمانی دیگری می تواند در این امر دخیل باشد .

اگر شما رعایت رژیم غذایی خود را می کنید و فعالیت ورزشی مرتب دارید ، اما هنوز وزن شما در حال افزایش است ، به احتمال زیاد مشکلات جسمانی دیگری می تواند در این امر دخیل باشد .

میکروب های دستگاه گوارش که به باکتری های روده معروف هستند می توانند باعث اضافه وزن و چاقی شوند .

در یک مطالعه جدید بر روی موش های آزمایشگاهی توسط محققان آمریکایی در دانشگاه اموری ( Emory Universiry ) نشان داد که در موش هایی که پروتئین خاصی به نام ریسپتور5 ( Toll-Like resepetor5 ) وجود نداشت ، میزان باکتری های روده بسیار بالاتر بود و در مقایسه با موش های سالم ، به مقدار 20% سنگین تر بودند .

در موش های فاقد این پروتئین ، این باکتری های مضر باعث تبدیل نشاسته و کالری به ذخایر چربی می شدند . پروتئین ریسیتور5 به طور نرمال در سطح سلول های موجود در دستگاه گوارش وجود دارد و معمولا خود با به باکتری ها وصل می کند تا مانع حرکت باکتری های پاتوژن و مضر در روده شود .

در ضمن موش هایی که 20% افزایش وزن داشتند ، مشکلات دیگری از جمله تورم بدنی و سندروم متابولیک داشتند . تورم بدنی باعث بیماری های دیگری مانند سرطان ، دیابت و مشکلات قلبی - عروقی می شود . اختلال سندروم متابولیک هم منجر به ایجاد و افزایش حجم چربی شکم ، افزایش فشار خون ، افزایش قند خون و افزایش کلسترول LDL  می شود .

برای پیشگیری از پیشرفت و افزایش این باکتری ها در دستگاه گوارش ، دانشمندان توصیه می کنند که مصرف شکر و خوراکی های پرکالری را کم کنند ، زیرا شکر برای این نوع باکتری ها یک نوع ماده مغذی محسوب می شود . همچنین پیشنهاد می شود از پروبیوتیک ها استفاده کنید . پروبیوتیک ها مجموعه ای از باکتری های مفید هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند ، برای اینکه از فواید پروبیوتیک ها بهره مند شوید می توانید از مکمل آنها که به صورت قرص عرضه می شود و یا ماست استفاده کنید 

شهرپزشک

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص انسان از اسپم می باشد