از دانشمندان برتر دنیا سهم ایران 87 نفر است

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام افزایش سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر علوم پزشکی جهان بر اساس رتبه‌بندی ESI، از راه‌اندازی 10 آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام افزایش سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر علوم پزشکی جهان بر اساس رتبه‌بندی ESI، از راه‌اندازی 10 آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا دکتر رضا ملک‌زاده در همایش سراسری معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که صبح امروز در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد با اشاره به پژوهش‌های علوم پزشکی کشور گفت: طی 10 سال گذشته پژوهش‌های علوم پزشکی کشور پیشرفت قابل توجهی داشته و برای اولین بار در کشور زیرساخت‌های مهم تحقیقاتی در مقیاس خوبی به وجود آمده است. نمونه این زیرساخت‌ها ، تاسیس 62 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی با مجموع 13 هزار و 303 عضو هیات علمی ، تشکیل 567 مرکز تحقیقاتی، 29 پژوهشکده و 42 مرکز رشد فناوری که مورد تصویب شورای گسترش علوم پزشکی قرار گرفته‌اند، هستند.

وی خاطرنشان کرد: 32 درصد از تولیدات علمی کشور در حوزه پزشکی است علوم پزشکی کشور از نظر کمی و کیفی نقش بسزایی در حوزه علمی دارد.

ملک‌زاده اظهار کرد: بر اساس استانداردهای جهانی در کشورهای صنعتی از هر 10 هزار ایده هزار ایده تبدیل به مقاله و جزوه شده و از هر هزار ایده 100 ایده تبدیل به اختراع، 10 ایده تبدیل به محصول شده و در نهایت یک ایده در مقیاس صنعتی قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: انتظار نمی‌رود هر پژوهش تبدیل به محصول شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: در طول 40 سال تولید مقالات علمی، از 61 هزار مستند نمایه شده در حوزه پزشکی 58 درصد مستندات فاقد ارجاع بوده است.

وی با بیان این که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا جایگاه سوم را از لحاظ تولید علم و مقالات پزشکی به خود اختصاص داده‌ایم، افزود: در سال 2007 ، بر اساس رتبه‌بندی ESI ، از مجموع 4 هزار و 389 دانشگاه علوم پزشکی برتر جهان، ده دانشگاه ایران در این فهرست قرار داشتند که این رقم در سال 2014 به 22 دانشگاه رسیده است.

ملک‌زاده گفت: از هر 60 هزار دانشمند برتر جهان، 87 دانشمند در کلیه‌ی رشته‌ها از ایران هستند که 17 نفر آنها در حوزه علوم پزشکی بوده و 8 نفر از این 17 نفر در بخش داروسازی فعالیت دارند.

ملک‌زاده عدم تخصیص بودجه کافی در بخش پژوهش را از مشکلات عمده این بخش دانست و اظهار کرد: طبق برنامه پنجم توسعه قرار بود امسال نیم درصد به سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی اضافه شود و تا پایان این برنامه سهم پژوهش به 3 درصد برسد. در حالی که هم اکنون تنها 0.4 درصد بودجه ناخالص داخلی سهم پژوهش است به طوری که مقام معظم رهبری تاکید کردند در برنامه ششم توسعه باید سهم پژوهش از این بودجه به 4 درصد برسد.

وی به برنامه‌های این معاونت اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی 10 آزمایشگاه تحقیقات جامع در 10 دانشگاه علوم پزشکی، راه‌اندازی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی و اختصاص بودجه سالیانه 500 میلیارد تومانی به این مرکز، اجرای ثبت ملی بیماری‌ها و برنامه ثبت سرطان از جمله برنامه‌های این معاونت است...

دیدگاه جدیدی بگذارید